SLANEC. Poľovníci sa aj napriek zatiaľ miernej zime starajú o lesnú zver, aby v prípade núdze v krmoviskách nachádzala potrebnú potravu a minerály.
Ako uviedol predseda Poľovníckeho združenia (PZ) Slanská dolina so sídlom v Slanci (okres Košice-okolie) František Petro, prikrmovanie sa v ich oblasti netýka diviakov z dôvodu opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných (AMO).
Cieľom je zabrániť škodám
„Prikrmovanie srnčej a vysokej zveri robíme tak, aby dostávali minerály - soľ a objemové krmivo. Dávame sušenú ďatelinu, teda seno, senáž a siláž, ale nie v nejakom veľkom množstve. To je vláknina, ktorú táto zver potrebuje. Okrem toho v lese je dostatok lesných semien, ako sú bukvica, žaluď," priblížil Petro.
Stavy vysokej zveri sú v súčasnosti podľa neho veľmi veľké, čo sa odzrkadľuje aj na škodách spôsobených na poľnohospodárskych kultúrach a lesných porastoch, preto cieľom nie je nadmerným prikrmovaním zvyšovať jej populáciu.
Srnky, bažanty aj zajace
Seno je dôležité, aby v prípade snehovej nádielky zver nerobila škody najmä na mladinách ohryzom a lúpaním.
Dáva sa do krmelcov, kde je chránené od poveternostných vplyvov, aby nezhnilo.
Starať sa pritom treba aj o malú srstnatú a pernatú zver, teda bažanty a zajace.
„Je možné, že v najbližšom období napadne sneh, a potom by mala táto zver sťažený prístup k potrave," vysvetlil predseda združenia. Pre zajace sú menšie kŕmidlá na seno, pre bažanty zásypy.
„Dáva sa tam taká miešanka - kukurica, pšenica, hrach a všelijaký výmet z čističiek," dodal Petro.
Početnosť afrického moru klesla
Región Slanských vrchov, ako aj ďalšie oblasti v minulom roku poznačil výskyt AMO.

K nariadeným opatreniam patril zvýšený lov diviakov s cieľom znížiť ich populačnú hustotu a vyhľadávanie uhynutých kusov.
„Opatrenia z našej strany boli určite dostačujúce. Strelili sme viac ako 100 diviakov, z ktorých bolo okolo 30 pozitívnych, a ďalších asi 20 sme našli uhynutých. V súčasnom období je podľa výsledkov vidno, že počet diviakov pozitívnych na AMO u nás už poklesol," skonštatoval Petro.
PZ Slanská dolina má 38 členov a vykonáva právo poľovníctva na 4 046 hektároch, z toho je 860 hektárov lesa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári