KOŠICE. Bytová otázka začala byť problémom v Košiciach krátko po skončení 2. svetovej vojny.
V roku 1945 žilo v metropole východu iba okolo 52 000 obyvateľov.
O necelých 35 rokov už mesto dosiahlo hranicu 200-tisíc obyvateľov.
Košice si tak vyslúžili označenie najrýchlejšie rastúceho mesta v bývalom Československu a dlho si udržiavali pozíciu piateho najväčšieho mesta v spoločnom štáte.
Práve pre riešenie bytovej otázky vznikol ešte v roku 1949 Jednotný národný výbor, ktorý v tom čase evidoval vyše 3 000 žiadostí o byt.
Sedemdesiatka
Rozvoj nových pracovných príležitostí výrazne prekračoval ubytovacie kapacity.
„Bolo jasné, že vývoj rastu v roku 1951 ešte prudko stúpne s ohľadom na plánovanú výstavbu železiarní. Riešenie týchto problémov si vyžiadalo vznik samostatného mestského podniku. Na základe zákona z roku 1948 bol zriadený Bytový a domový kombinát mesta Košice – komunálny podnik s účinnosťou od 1. januára 1951,“ hovorí Martina Tokárčiková z Bytového podniku mesta Košice.
Ten oslavuje tento rok sedemdesiatku.
Jeho úlohou bola správa vlastných a zverených obytných domov, prestavba a výstavba bytových aj iných účelových objektov.
Prvým správcom, teda riaditeľom podniku, sa stal Ľudovít Rudík.
Riešenie bytovej otázky
Podnik začal hospodáriť s 23 bytovými domami vo vlastníctve mesta, 29 skonfiškovanými bytmi a 112 domovými národnými správami.

„Okrem správcu mal celý podnik iba 4 administratívnych pracovníkov a bližšie nešpecifikovaný počet robotníkov,“ pridáva ďalšiu zaujímavosť Tokárčiková.
Už v roku vzniku podniku sa postavilo 380 bytových jednotiek, z toho 268 v jeho bytovej výstavbe a 112 v súkromnej výstavbe. Problémy s bývaním to však nevyriešilo.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári