KOŠICE. Na Slovensku sa už objavili prvé závažnejšie prípady vedľajších účinkov po vakcinácii. Dva prípady alergických reakcií zaznamenali aj v Košiciach.
Ide o ojedinelé prípady vzhľadom na celkový počet zaočkovaných a vo všetkých prípadoch po podaní liečby došlo k zotaveniu.
Vakcíny sú dôsledne sledované na Slovensku aj v celej Európskej únii.
Tie, ktoré sa používajú a budú používať na Slovensku, už boli podané miliónom ľudí vo svete a spĺňajú vysoké nároky na bezpečnosť.
Ministerstvo zdravotníctva o rizikách a benefitoch hovorí otvorene.
Prípady v Košiciach
Každý liek či vakcína majú nežiaduce účinky, ktoré sa však nevyskytnú u každého a stáva sa tak iba zriedka.

„Výskyt nežiaducich účinkov, respektíve podozrení na ne, je prirodzený a očakávaný. Prínos vakcíny však musí po celý čas, kedy sa vakcína používa, vysoko prevažovať nad potenciálnymi rizikami, do ktorých spadajú aj nežiaduce účinky,“ vysvetľuje hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Magdaléna Jurkemíková.
Na Slovensku sa k 14. januáru zaočkovalo takmer 48-tisíc ľudí, prevažne zdravotníkov, ale k očkovaniu pristúpili už aj ľudia z kritickej infraštruktúry, ako napríklad príslušníci polície, a začalo sa aj s očkovaním zamestnancov sociálnych služieb.
Pred samotným očkovaním je potrebné vyplniť formulár, kde sú otázky aj o zdravotnom stave.
Zaočkovaní na mieste zotrvajú ešte približne 15 až 20 minút, aby v prípade vedľajších účinkov vedeli zdravotníci okamžite zasiahnuť.
Najčastejšie sa objavujú príznaky ako bolesť, začervenanie alebo opuch v mieste vpichu.
Stáva sa to, podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, pri jednom z desiatich prípadov.
V Košiciach počas očkovania vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH) zaznamenali dva o niečo závažnejšie prípady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári