KOŠICE. Keď pracuje z domu administratívny zamestnanec, to si vie človek ľahko predstaviť.

No ako fungujú v tieto dni filharmonici? Takzvaný home office muzikanta, navyše bývajúceho v paneláku, asi nebude taký jednoduchý.
Štátna filharmónia Košice začala sezónu komornými koncertmi. No aj ich potom zasiahli všetky protipandemické opatrenia. Milovníci klasickej hudby si ich v súčasnosti môžu vypočuť len na internete, kde sú streamy posledných šiestich koncertov, zväčša bez publika.
„Spočiatku mi prázdna sála počas koncertov neprekážala, ale už to trvá dlho, už je to ťažké. Chýba mi hlavne perspektíva – vedieť, že skúšam a že vo štvrtok bude koncert,“ povzdychla si Taťána Čisáriková, koncertná majsterka skupiny violončiel.
Vymysleli 15 skúšobní
Podobne ako väčšina administratívnych pracovníkov filharmónie, aj členovia orchestra sú, dá sa povedať, na home office.
Pri niektorých hudobných nástrojoch je však ťažké predstaviť si individuálnu prípravu medzi štyrmi stenami paneláka so susedmi, ktorých koronakríza tiež prinútila ostať doma.
„Pre tých, ktorí hrajú na zvukovo exponované nástroje, sme hľadali možnosť, ako by mohli byť prítomní aj v Dome umenia. Vyčlenili sme 15 miestností – šatne, salónik, malú sálu, koncertnú sálu. Dezinfikujeme ich každý deň a každá môže byť využitá denne jedným človekom. Nahlásilo sa 25 ľudí, ktorí teda majú možnosť využiť priestory Domu umenia na individuálnu prípravu. Taktiež pred každým novým skúšobným procesom orchestra našich ľudí pravidelne testujeme,“ vysvetľuje opatrenia riaditeľka Štátnej filharmónie Košice Lucia Potokárová.
Susedia majú koncerty
Spoza dverí s číslom 8 v suterénnych priestoroch počuť violu, o dvere ďalej klarinet. Tatiana Csomósová a Martin Švec tiež využívajú možnosť skúšať v Dome umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári