KOŠICE. Situácia v Zariadení sociálnych služieb (ZSS) Arcus na Skladnej ulici v Košiciach je mimoriadne vážna.
Potvrdil to v piatok na brífingu predseda Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka. Župa je zriadovateľom zariadenia.
„Po dvanástich dňoch od vypuknutia vysokej pozitivity sme zaznamenali už 18 úmrtí z 220 klientov, čo atakuje už desaťpercentnú mortalitu. Osemnásť mŕtvych je viac ako vo všetkých ostatných našich domovoch sociálnych služieb za desať mesiacov. Momentálne je pozitívna asi polovica klientov a tretina zamestnancov, ktorí pracujú v tomto zariadení,“ vysvetlil Trnka s tým, že podnikli rázne kroky.
K piatku má pozitívny test na nový koronavírus 50 zamestnancov a 89 klientov.
Doterajší riaditeľ končí
Doterajší riaditeľ ZSS Juraj Briškár sa dohodol s vedením KSK na ukončení pracovného pomeru.
„So súčasným riaditeľom Jurajom Briškárom sme sa dohodli na ukončení pracovného pomeru k 31. januáru 2021. Zároveň som krízovým manažmentom poveril riaditeľa Domova sociálnych služieb Via Lux v Barci Vojtecha Hintoša a vedúceho odboru sociálnych vecí Úradu KSK Vladimíra Pauca. Zostavili tím, ktorý pracuje v zariadení na tom, aby dostali situáciu pod kontrolu,“ uviedol Trnka.
V nemocnici majú päť klientov
Podľa Trnku je potrebné zohnať ďalší personál, keďže je ho nedostatok.
„Zároveň sme zabezpečili kyslíkové prístroje, vďaka nim sa nám vo štvrtok podarilo zachrániť jedného klienta. Krízový manažment zháňa lieky, ktoré sú potrebné pre klientov v čase zhoršenia zdravotného stavu, keďže je problém aj s tým, aby sa klienti dostávali včas do nemocnice. Do nemocnice bolo doposiaľ prevezených 5 klientov. Taktiež bola zriadená telefonická linka pre rodinných príslušníkov, aby boli pravidelne informovaní o stave ich príbuzných.“
Prvé prípady nákazy sa v Arcuse objavili v pondelok 18. januára.
V sobotu 23. januára vykonal kraj v priestoroch Arcusu mikrobiálne stery.
„Mnohé odobraté vzorky boli úplne čisté, čo svedčí o dezinfekcii v zariadení bezprostredne pred odoberaním sterov,“ dozvedeli sme sa z KSK.
Musia opätovne testovať

Vojtech Hintoš spresnil, že od pondelka bude poverený riadením ZSS Arcus, avšak od stredy už pracuje v zariadení.
„Boli sme nútení vo štvrtok zabezpečiť PCR testovanie negatívnych klientov, pretože testy, ktoré robil intervenčný tím počas víkendu, neboli vyhodnotené načas,“ vraví Hintoš.
Výsledky mali k dispozícii až v stredu, odvtedy sa však situácia mohla diametrálne zmeniť.
Preto sa po šiestich dňoch rozhodli všetkých pretestovať opäť.
V tejto súvislosti sme kontaktovali aj ministerstvo zdravotníctva s otázkou, čo zdržalo ich vyhodnotenie. Zatiaľ však nereagovalo.
Výsledky z druhého PCR testovania začínajú prichádzať, Hintoš vraví, že sa zariadia aj podľa nich.
„Požiadali sme o pomoc Univerzitnú nemocnicu L. Pasteura, aby nám pomohla zabezpečiť aj čerstvo zaregistrovaný liek Ivermektín, ktorý pomôže zmierniť príznaky ochorenia pacientom s najťažšími stavmi. Taktiež sme zabezpečili aj ďalšie potrebné lieky a kyslíkové prístroje pre klientov so sťaženým dýchaním. Momentálne chystáme v zariadení aplikovať polymérovú dezinfekciu, ktorá zanecháva ochranný film na všetkých predmetoch v priestore a zabráni ďalšej kontaminácii miesta. Prvá dezinfekcia prebehne v piatok večer. V súčinnosti s infekčným oddelením UNLP už pracuje v zariadení šesť medikov.“
Pomôcť prídu zdravotníci z kraja
Podľa Hintoša je veľký problém nedostatok pracovných síl, keďže viac ako polovica zamestnancov je buď pozitívna, alebo je práceneschopná.
Od pondelka bude v Arcuse pracovať päť zdravotníkov z Via Lux v Barci, zariadenie v Trebišove poskytne štyroch a v spolupráci s neziskovou organizáciou Adra zabezpečili siedmich zdravotníkov.
„Robíme všetko preto, aby sme od pondelka vedeli vymeniť tím, ktorý v Arcuse momentálne pracuje. Prešiel som si všetky oddelenia. Situácia je na to, že došlo k toľkým úmrtiam, uspokojivá. Napriek tomu zabezpečíme psychológov a duchovných.“
Každé zo šiestich poschodí v Arcuse je samostatne izolované, o klientov sa stará šesť tímov zložených zo štyroch až piatich pracovníkov.
Klienti sú izolovaní na izbách, kam zároveň dostávajú stravu.
Personál sa mení v 7-dňových turnusoch, v zariadení zostáva 24 hodín denne.
Vyvracia fámy o problémoch po očkovaní
Trnka sa ohradil voči šíreniu informácií na internete, podľa ktorých došlo k rozšíreniu pandémie po zaočkovaní klientov.
„Toto nie je pravda. Očkovanie sa zrušilo a čakáme na stabilnú situáciu. Ide o šírenie klamstiev.“
Viacerí príbuzní klientov sa však pýtajú, ako je momentálne zabezpečená v ZSS Arcus lekárska starostlivosť.
Hintoš vraví, že do 17. januára lekár ambuloval a prichádzal medzi seniorov osobne.
„Lekár odvtedy nebol medzi klientmi a zdravotnícky personál konzultuje zdravotný stav s lekárom telefonicky. Ten následne predpisuje liečbu. Fyzicky tam nik nechodí. Momentálne máme v zariadení medikov, ktorí monitorujú zdravotný stav klientov. V ťažkých prípadoch konzultujú stav s infekčným oddelením UNLP,“ uviedol Hintoš.
Na otázku, či práve neprítomnosť lekárov v zariadení neprispela k dramatickej situácii v zariadení, odvetil: „K tomu sa vyjadrovať nebudem. Môj názor je ten, že ak som zdravotník, idem k pacientovi za akýchkoľvek okolností. Dohodneme sa s infekčným oddelením, aby chodieval lekár do zariadenia Arcus. Nemyslím si, že neprítomnosť lekára dramaticky zhoršila situáciu.“
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári