O hoaxe, ktorý šíri konšpiračný web aeronet.cz, sme sa zhovárali s mediálnym analytikom Mariánom Gladišom, ktorý pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Poukazuje na to, že rôzne podvodné informácie sa šíria aj medzi vysokoškolsky vzdelanými ľuďmi. Ako príklad uvádza, že až 44 percent pedagógov pokladá koronavírus za bežné chrípkové ochorenie a 31 percent učiteľov druhého stupňa základných škôl si myslí, že očkovanie je prípravou na čipovanie ľudí.
Ako hodnotíte informácie o domove dôchodcov Arcus uverejnené na portáli aeronet.cz?
- Uvedené informácie aj spôsob ich spracovania považujem za hrubo manipulatívne – so zjavným cieľom negatívne ovplyvniť nielen konkrétnu skupinu ľudí, o ktorej článok informuje, či presnejšie dezinformuje, ale čo možno najširšiu verejnosť. Svedčí o tom nielen výber jazykových prostriedkov, ale aj spôsob ich usporiadania a vlastne výstavby celého článku.
Spĺňa podľa vás tento článok spravodajské parametre? Ak nie, tak ktoré časti sa podľa vás vymykajú klasickej žurnalistike?
- Rozhodne nie, s klasickým spravodajstvom má tento text len veľmi málo spoločné, aj keď sa tak možno snaží formálne prezentovať. Po prvej vete by mohol čitateľ nadobudnúť dojem, že ide o bulvárne ladený článok, ktorý chce zaujať škandálom či senzáciou. Potvrdzuje to aj skutočnosť, že v perexe, teda úvodnej, hrubým písmom zvýraznenej časti článku, je z celkového počtu siedmich viet len jedna oznamovacia. Päť viet je zvolacích a posledná siedma opytovacia – snahou autora teda nie je ponúknuť čitateľovi fakty, ale vyvolať v ňom od samého začiatku negatívne emócie, šokovať ho, vyvolať v ňom zdesenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári