Keď primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice JÁN MICHLÍK v decembri apeloval, aby sa okamžite zaviedol striktný lockdown, obával sa toho, čo sa na zdravotnícky systém valí. Jeho prognózy sa potvrdili. Celý jeden areál košickej nemocnice sa zmenil na červenú nemocnicu a lôžka sa postupne zaplnili. Zdravotníci majú za sebou tri mimoriadne náročné mesiace, počas ktorých krivka chorobnosti i úmrtnosti na Covid-19 na Slovensku dosiahla závratné čísla. Ako dokázali v nemocnici zmanažovať obrovské kvantum prichádzajúcich pacientov, s akými problémami sa borili a aké dilemy riešili, opisuje primár MICHLÍK v rozhovore pre Korzár.
V rozhovore sa tiež dočítate
- Ako riešili v košickej nemocnici vysoký počet pacientov
- V akých parametroch dobehlo Slovensko Taliansko
- Aká je aktuálna situácia v nemocnici reprofilizovanej na takzvanú covid nemocnicu
- Prečo prichádzajú kritériá ministerstva zdravotníctva pri liečbe covid pacientov neskoro
- Čo vyčítali príbuzní pacientov extrémne vyťaženým zdravotníkom
- Cítia už zdravotníci menšie zaťaženie?
- Ako pomáha pri liečbe ochorenia Covid-19 pacientov ivermektín
- Ako vníma Sputnik V skúsený primár
V decembri ste naznačovali, že sme na talianskej ceste a valí sa na nás tsunami. Ako s odstupom času hodnotíte vašu prognózu?
- Jednoznačne sa moje slová potvrdili. Videli sme štatistiky – pomer počtu úmrtí na počet obyvateľov – ním sme sa minimálne Taliansku vyrovnali, ak ho aj neprekonali. Počty sú jednoduché, zoberte si vyše sto mŕtvych denne pri našom počte obyvateľov v porovnaní s Talianskom, ktoré malo v tých najhorších časoch 600, možno 700 mŕtvych. Táto vlna pandémie u nás prebiehala a prebieha veľmi veľmi ťažko. Obdobie od decembra až doposiaľ bolo veľmi náročné.
Keď ste vyslovili ten výrok o tsunami, naozaj ste verili, že to takto aj reálne bude?

- Mali sme presné dáta z počtu pozitívne testovaných, ktorý bol už v decembri kritický. Keď sme vtedy videli, že neboli prijaté prísne opatrenia, po ktorých sme volali, tak bolo zrejmé, že sa stav nezlepší, ale bude sa len zhoršovať. Začiatkom januára som komunikoval s vedením našej nemocnice, ako aj s vedeniami iných nemocníc o tom, že by bolo dobré, keby sme neostali ako jediné ARO v Košiciach, ktoré prijíma akútne stavy covid pacientov. Postupoval som tak, pretože som predpokladal, že to kapacitne nebudeme zvládať. Môj odhad pri počtoch pozitívne testovaných bol, že v januári bude potrebovať umelú pľúcnu ventiláciu minimálne sto ľudí v Košiciach. A ten stav sa v podstate naplnil.
Ako sa to riešilo?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári