DRIENOVEC. Najvyšší súd SR dal v utorok bodku za prípadom dnes už bývalého starostu obce Drienovec v okrese Košice-okolie.
Tiborovi Kočišovi (nezávislý) uložil Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici ešte pred dvoma rokmi trest 14 mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na dva roky.
Uznal ho za vinného pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a prečin subvenčného podvodu. Oba mal spáchať v súvislosti s projektom na stavbu zberného dvora v obci.
Podaním odvolania si zabezpečil prejednanie prípadu na Najvyššom súde Slovenskej republiky. Jeho dnešný verdikt ho však určite nepotešil.
Nepravdivý doklad
Starosta Drienovca požiadal v roku 2011 o nenávratný finančný príspevok na výstavbu zberného dvora. Ako povinnú prílohu k žiadosti predložil nepravdivý doklad.

Deklaroval ním, že poslanci zastupiteľstva obce v auguste 2011 schválili predloženie žiadosti s výškou celkových výdavkov na projekt v sume vyše 654-tisíc eur a s výškou spolufinancovania zo strany žiadateľa v sume 32-tisíc eur.
Podľa obvinenia tak Kočiš urobil napriek vedomosti o tom, že poslanci v auguste 2011 ani na inom zastupiteľstve takúto žiadosť nikdy neschválili.
Obec v roku 2013 dostala od ministerstva životného prostredia nenávratný finančný príspevok 621 220 eur. Z toho 85 percent (vyše 555-tisíc eur) tvoril podiel eurofondov a zvyšok (65-tisíc eur) bol príspevok zo štátneho rozpočtu.
Starosta sa od začiatku necítil byť vinný. Tvrdil, že celý proces od podávania žiadosti až po postavenie zberného dvora v roku 2013 bol transparentný.
Podľa neho poslanci vedeli, že sa chystá podať žiadosť na ministerstve a odsúhlasili päťpercentný podiel obce na projekte.
Denník Korzár sa bol v roku 2016 pozrieť na zberný dvor v Drienovci, zhováral sa s miestnymi obyvateľmi aj s dnes už bývalým starostom.
Dva rôzne rozsudky
Špecializovaný trestný súd vykonal rozsiahle dokazovanie, ktoré v lete 2017 zavŕšil oslobodzujúcim rozsudkom. Skonštatoval, že „nebolo dokázané, že sa stal skutok, pre ktorý bol obžalovaný stíhaný".
Prokurátor sa s takýmto verdiktom nestotožnil a v odvolaní adresovanom Najvyššiemu súdu ho označil za nezákonný.

Po preskúmaní dôvodov odvolania i vyjadrenia obžalovaného k nemu dospel Najvyšší súd k záveru, že prokurátorom uvádzané argumenty sú dôvodné. Preto v novembri 2018 rozsudok zrušil a vec vrátil na Špecializovaný trestný súd.
Ten sa v marci 2019 prípadom zaoberal opäť a zohľadniac výhrady Najvyššieho súdu rozhodol opačne ako pred dvoma rokmi.
Kočiša uznal vinným, no siahol po miernejšej právnej kvalifikácii, pri ktorej mu hrozilo maximálne 5 rokov väzenia. Pri tej pôvodne žalovanej bola horná hranica až 12 rokov.
Odvolal sa obžalovaný aj prokurátor. Kočiš preto, že sa cíti nevinný. Prokurátor podal odvolanie, lebo trval na pôvodnej právnej kvalifikácii a žiadal aj prísnejší podmienečný trest.
Tretí rozsudok
Prvý pokus Najvyššieho súdu o rozhodnutie vo veci zmarila vlani pandémia, druhý sa v utorok vydaril.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári