KOŠICE. Ešte pred niekoľkými desaťročiami bola jedným z najvýznamnejších priemyselných podnikov Košíc a zamestnávala množstvo ľudí z mesta i okolia.
Neskôr sa stala symbolom najväčšieho znečisťovateľa životného prostredia.
Dnes z nej zostali prakticky už len opustené prázdne budovy, pripomínajúce jej zašlú slávu z 20. storočia.
Reč je o starej košickej magnezitke, teda o bani na Bankove a továrni na spracovanie magnezitu v mestskej časti Ťahanovce.
V tomto roku má hneď niekoľko výročí.
Počiatky magnezitky
Magnezitová história sa v Košiciach začala písať pred 120 rokmi.

Ako uvádza vedúca Kabinetu dejín vedy a techniky a kurátorka zbierky Hutníctvo v Slovenskom technickom múzeu Košice Dagmar Lobodová, povolenie na otvorenie ložiska magnezitu na vrchu Bankov získal od mestskej rady Frigyes Bródy 29. marca 1901.
O desať rokov neskôr, v januári 1911, bola uvedená do prevádzky aj prvá šachtová pec v magnezitovej továrni, ktorá vyrástla južne od hate na rieke Hornád.
Stavbu podporila Nemecko-maďarská magnezitová účastinná spoločnosť, ktorej akcionárom bol spomínaný Frigyes Bródy.
Neskôr spustili do prevádzky aj druhú šachtovú pec.
Okrem nich mal závod aj mlyn na drvenie páleného magnezitu.

„Košický závod spracovával magnezitovú surovinu z takzvanej východnej lokality vrchu Bankov. Jeho produkcia bola 17 000 až 18 000 ton páleného magnezitu ročne. Výrobky sa vyvážali do USA a do Nemecka,” priblížila Lobodová.
Rozrastajúcu sa spoločnosť zabrzdila prvá svetová vojna.
V roku 1914 sa Nemecko-maďarská magnezitová účastinná spoločnosť dostala do konkurzu a po vypuknutí vojny museli odborníci, tvorení prevažne Nemcami, narukovať.
Výroba sa preto zastavila. Priestory továrne využili vojaci, ktorí sa v nej ubytovali, zariadenie však čiastočne zničili, a tak továreň spustla.
Opäť v prevádzke
Po prvej svetovej vojne sa ťažba i výroba obnovili.
Miestni podnikatelia, doktori Weiser a Bayern, košický závod i východnú lokalitu na Bankove kúpili a v septembri 1919 založili účastinnú (akciovú) spoločnosť Herkulesove závody so sídlom v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári