KOŠICE, MOLDAVA NAD BODVOU. Kauza poltucta Rómov z Moldavy nad Bodvou už niekoľko rokov plní stránky slovenských médií. Týka sa policajnej razie v miestnej osade Budulovská v júni 2013.
Päť mužov a jedna žena boli v roku 2017 obvinení pre prečiny krivej výpovede a krivého obvinenia. V prípade niektorých z nich už Okresný súd Košice vyniesol prvé verdikty, no právoplatný sa nestal ani jeden.
Takým sa stane až pondelkový v prípade Leonarda Horvátha.
Mali klamať o policajnom násilí
Na začiatku celého prípadu bola policajná akcia v júni 2013. Bolo do nej nasadených 63 príslušníkov poriadkovej, dopravnej a kriminálnej polície. Celkovo zadržali a predviedli 15 osôb.

Oficiálne buď preto, aby zistili ich totožnosť, zdokumentovali priestupok, alebo pre podozrenie z trestného činu útoku na verejného činiteľa.
Následne boli piati muži a jedna žena obvinení buď z prečinu krivej výpovede alebo krivého obvinenia. V lete 2018 boli Moldavčania z Budulovskej obžalovaní.
Podľa znenia obžaloby mali v budove polície na Kuzmányho ulici v Košiciach tvrdiť, že pri výsluchu alebo tiež pri zákroku v osade voči nim použili policajti neprimerané násilie a spôsobili im viaceré zranenia.
Súd odsúdil, potom pojednával
Okresný súd Košice I ešte v lete 2018 vydal u niektorých z obžalovaných trestné rozkazy. Moldavčanov uznal za vinných a buď dostali podmienečné tresty alebo vzhľadom na predošlé odsúdenia súd upustil od potrestania.

Všetci, ktorých sa to týkalo, podali odpor, čím si vynútili prejednanie prípadu v súdnej sieni. Prvé pojednávania sa začali ešte v roku 2018, keď obžalovaní vinu popreli.
V júli 2019 nastal v dokazovaní zlom, keď jeden zo sudcov odročil pojednávania u dvoch obžalovaných na neurčito. Pri zdôvodnení svojho verdiktu poukázal na to, že kauzou sa aktuálne zaoberá Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu.
Sudcovia u ostatných obžalovaných postupovali rovnako.
Verdikt zo Štrasburgu
ESĽP vlani v septembri rozhodol, že Slovensko porušilo práva dvoch poškodených.

Podľa súdu zodpovedné štátne orgány násilie voči nim nevyšetrili dostatočne, čím porušili svoje medzinárodné právne záväzky v oblasti ľudských práv. ESĽP priznal každému z poškodených odškodnenie v plnej požadovanej výške 20 000 eur.
Po tomto verdikte boli na ťahu slovenské orgány činné v trestnom konaní, konkrétne prokuratúra.
„Po oboznámení sa so stanoviskom Generálnej prokuratúry SR a po opätovnom prehodnotení skutkového stavu (subjektívnej a objektívnej stránky konania) prokurátor Okresnej prokuratúry Košice I dňa 3. marca 2021 vo vzťahu k obžalovaným Leonardovi H., Rolandovi D., Milanovi H., Júliusovi H. a Róbertovi R. ustúpil od obžaloby," uviedla hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová.
Dodala, že v prípade obžalovanej Ireny M. vzhľadom na dôkaznú situáciu považuje prokuratúra trestné stíhanie za dôvodné.
Prvý oslobodený
Hoci prokuratúra v piatich prípadoch od obžaloby ustúpila, posledný krok musel urobiť súd.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári