KOŠICE. Asociácia poskytovateľov sociálnych služieb (APSS) v SR obviňuje Košický samosprávny kraj (KSK) z protizákonného a diskriminačného konania pri výpočte finančného príspevku na prevádzku (FPP) pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb.

Podľa asociácie tento príspevok na rok 2021 v kraji je radikálne nižší ako vlani, v niektorých prípadoch zhruba o 40 percent, čo je pre zariadenia likvidačné.
V otvorenom liste asociácia žiada predsedu KSK Rastislava Trnku (nezávislý), aby dodatky k zmluvám všetkých neverejných poskytovateľov v KSK zmenil tak, že FPP na tento rok bude minimálne na úrovni minulého roka, a to vo všetkých druhoch služieb.
„Inak vaše rozhodnutie odsúdi na zánik tých neverejných poskytovateľov, ktorým odmietate priznať zákonný nárok na riadny FPP vyrátaný podľa zákona, logiky navyšovania nákladov v minulom roku, nehovoriac o morálke," uviedla predsedníčka APSS Anna Ghannamová.
Petícia a druhý dodatok

Asociácia informuje, že po tom, čo sa neverejní poskytovatelia v kraji dohodli, že idú spísať petíciu a budú sa kolektívne brániť, KSK sa rozhodol zavolať na rokovanie len tých neverejných poskytovateľov, ktorí poskytujú službu špecializované zariadenie (ŠZ).
Tým ponúkol druhý dodatok k zmluve, ktorým dorovná výšku FPP na úroveň minulého roka, ale v inej službe, ako je domov sociálnych služieb (DSS), zostane znížená.
Ak by pritom zariadenie nepodpísalo najprv dodatok o znížení FPP na DSS, tak by kraj nepodpísal dorovnanie na úroveň minulého roka v ŠZ.
Ghannamová píše Trnkovi
„Takéto výpočty sú podľa nás nezákonné, konanie KSK diskriminačné a neprijateľné a takéto podmieňovania sú podľa nášho názoru vydieraním, ktoré je v správaní sa verejného činiteľa či orgánu absolútne neprijateľné," napísala predsedníčka asociácie.
Poukazuje tiež na to, že iné vyššie územné celky nechali finančný príspevok na úrovni minulého roka alebo ho zvýšili.
„Urobili sme porovnanie nákladov KSK na ich verejné zariadenia sociálnych služieb a FPP, ktoré dával KSK neverejným poskytovateľom od roku 2016 do roku 2020. Pri verejných náklady KSK stúpajú a pri neverejných klesajú. Už toto je dôkaz o vážnej diskriminácii, ktorú páchate na odkázaných občanoch kraja, ktorí sú umiestnení u neverejných poskytovateľov," uviedla Ghannamová v liste predsedovi kraja.
APSS sa so žiadosťou o pomoc v tejto veci obrátila aj na ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) a prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
TASR požiadala o reakciu Úrad KSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári