BRATISLAVA, KOŠICE. Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) v stredu a vo štvrtok rokuje v Pittsburghu s najvyšším vedením spoločnosti U. S. Steel. Ako informoval expremiér na sociálnej sieti, verí, že o skvelej budúcnosti ich závodu na východnom Slovensku.
„Po rokovaniach s predstaviteľmi U. S. Steel, ktoré som viedol ako premiér, dnes ich budem za slovenskú stranu viesť ako minister financií, pod ktorého spadá plán obnovy... s cieľom urobiť z U. S. Steel Košice okrem ekonomického lídra aj ekologického lídra východu," napísal Matovič.
Jeden z najväčších zamestnávateľov
Ako dodal rezort financií v zverejnenej tlačovej správe, rokovania sa dotknú aj prechodu na nízkouhlíkovú ekonomiku či zníženia emisií skleníkových plynov v priemysle.
„Takéto osobné rokovania sú mimoriadne dôležité a zvlášť s jedným z našich najväčších zamestnávateľov na Slovensku. Dobrou spoluprácou medzi firmami a štátom vznikne významné partnerstvo, vďaka ktorému dokážeme najlepšie splniť envirociele, ktoré sme si stanovili,“ povedal Matovič.
Z dôvodu nutnosti zníženia skleníkových plynov a emisií musia aj slovenské fabriky, ktoré patria medzi najväčších znečisťovateľov, investovať do nových výrobných technológií.
Dekarbonizácia
Na dekarbonizáciu je pritom možné využiť viaceré európske finančné zdroje.
Vládou schválený plán obnovy počíta pri dekarbonizácii priemyslu so sumou takmer 363 miliónov eur.

„Projekty z plánu obnovy výrazne pomôžu zlepšiť situáciu, v ktorej sa Slovensko nachádza. Je to priestor na to, aby znečisťovatelia investovali do najlepších technológií, aké sú momentálne dostupné,“ uviedol štátny tajomník ministerstva financií Marcel Klimek.
Priemyselná výroba a využívanie fosílnych palív v priemysle je zdrojom 41 percent všetkých emisií, ktoré sú vyprodukované na Slovensku, čo je najvyššie číslo spomedzi krajín Európskej únie.
Tento vysoký podiel súvisí so štruktúrou ekonomickej produkcie, ale je aj výsledkom zastaraných technológií. Dlhodobým environmentálnym a klimatickým cieľom Európskej únie je zníženie emisií o 55 percent do roku 2030 v porovnaní s rokom 1990.
„Návšteva ministra financií Matoviča a predstaviteľov vlády Slovenskej republiky je krokom v ústrety záväzku krajiny vo vzťahu k dekarbonizácii. U. S. Steel a vládni predstavitelia skúmajú praktické cesty, ako dekarbonizovať naše prevádzky. Oceňujeme každú príležitosť ďalej preskúmať možnosti partnerstva s vládou so zámerom pokročiť v riešeniach, ktoré nám môžu napomôcť splniť ciele uhlíkovej neutrality stanovené k roku 2050," reagoval hovorca U. S. Steel Košice Ján Bača.
Tisíce zamestnancov
Spoločnosť U. S. Steel Košice vznikla prevzatím niekdajšieho hutníckeho kombinátu VSŽ americkou spoločnosťou U. S. Steel Corporation.
V súčasnosti podnik spolu s dcérskymi spoločnosťami patrí k najväčším výrobcom plochých valcovaných výrobkov v Európe, ktoré dodáva najmä pre automobilový, strojársky a elektrotechnický priemysel.
V U. S. Steel Košice pracuje približne 9 400 zamestnancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári