KOŠICE. V januári 2015 zadržala slovenská polícia pri kontrole na hraničnom priechode Vyšné Nemecké občana Čečenska Hamzata S. (38). Napriek tomu, že mal cestovný pas vystavený Švédskym kráľovstvom, skončil za mrežami.
Dôvodom bol medzinárodný zatykač pre podozrenie z terorizmu, ktorý na Hamzata v roku 2007 vydal Federálny súd oblasti Zavodskoje v ruskom meste Groznyj.
Hoci po dvoch rokoch strávených väčšinou v košickej väznici Čečenec naše územie opustil, jeho prípad sa tým neskončil. Ako nás informovala jeho advokátka Iveta Rajtáková, Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu zistil viaceré pochybenia našich úradov.
A za tie Hamzatovi prisúdil odškodné.
Mal spáchať teroristický čin
Dôvodom, pre ktoré sa Čečenec dostal do nemilosti ruských úradov, bolo ich tvrdenie, že na základe príkazu vodcu čečenských rebelov Doku Umarova spáchal ako člen nelegálnej ozbrojenej skupiny v auguste 2004 v Groznom teroristický čin.

Spolu s ďalšími asi 40 ozbrojenými osobami sa vraj snažil zmariť voľby čečenského prezidenta. Zaútočili údajne na policajtov, armádu a civilistov, pričom boli aj straty na životoch.
Hamzat obvinenie z terorizmu odmietol. Jeho mame, bratom a trom sestrám migračný úrad v Malmö už skôr udelil azyl.
Príslušný orgán dospel k záveru, že ich prenasledovanie na základe politického názoru je dôvodom priznať im status utečenca.
Po štyroch rokoch pobytu sa v roku 2014 časť rodiny stala švédskymi občanmi. Hamzat vtedy ešte nie a dodržať túto lehotu mu neskôr znemožnil pobyt v slovenskej väznici.
Prepustený a zadržaný
Krajský súd (KS) Košice v januári 2015 vzal Čečenca do predbežnej väzby a Najvyšší súd (NS) SR vo februári toto rozhodnutie potvrdil. Koncom februára KS Košice rozhodol o zmene predbežnej väzby na vydávaciu.

Hoci ten istý súd v septembri 2016 rozhodol, že vydanie Hamzata do Ruska je prípustné, v novembri NS SR na základe sťažnosti cudzinca a jeho advokátky vyniesol opačný verdikt.
Čečenec bol z košickej väznice začiatkom novembra prepustený, no priamo na jej schodoch ho zadržala cudzinecká polícia.
Po prevoze cudzinca na Oddelenie cudzineckej polície (OCP) PZ Košice sa začalo konanie o jeho vyhostení zo Slovenska. Čečenec bol umiestnený v Útvare policajného zaistenia pre cudzincov v Sečovciach.
O dva dni cudzinecká polícia rozhodla o Hamzatovom vyhostení do Švédska a zároveň dostal zákaz vstupu na naše územie na dobu 10 rokov.
Polícia: Vážna hrozba pre bezpečnosť štátu
Rajtáková s týmto postupom nebola spokojná a na OCP podala správnu žalobu. V prvom rade argumentovala verdiktom NS SR, ktorý nariadil prepustiť Hamzata z vydávacej väzby bez obmedzení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári