KOŠICE. Prvý bol futbal. Teda na Slovensku je to už tak.
V meste, či na dedine zostavili futbalové mužstvo, to tvorilo po zaregistrovaní futbalový klub a dátum jeho vzniku sa stal aj zrodom organizovaného športu v danej administratívnej jednotke.
Susedný Prešov je hrdý na to, že na jeho území vznikol oficiálne prvý futbalový klub na Slovensku a bolo to v roku 1898. V Košiciach sa tak stalo o päť rokov neskôr, teda v roku 1903.
Samozrejme, išlo o dve významné mestá vtedajšieho Horného Uhorska a nečudo, že dnes sa hrdia takouto tradíciou. Súčasný stav futbalu v oboch mestách však potvrdzuje, že dejiny a bývalá sláva sú síce pekná vec, ale žiť sa z nej, aspoň na zelených trávnikoch, nedá.
Bohatú históriu má futbal aj v už bývalej dedine Vyšné Opátske, ktorá je od roku 1969 súčasťou Košíc ako ich mestská časť. Tá si v tomto roku pripomína storočnicu vzniku organizovaného futbalu.
A to je nemalý dôvod zalistovať si v doterajších dejinách športu v tejto časti Košíc.
Len pre zaujímavosť – taká Trnava, päťnásobný majster Československa a držiteľ piatich Československých pohárov, je uznávanou a obdivovanou stálicou v elitnej skupine slovenských futbalových klubov a jej kronika obsahuje nemálo výrazných úspechov aj v medzinárodnom meradle. A pritom oficiálne sa futbal v tomto krajskom meste zrodil až o dva roky neskôr, než vo Vyšnom Opátskom.
Aj títo futbaloví nadšenci začínali s loptou ušitou z handier. Našťastie, už v roku 1922 ju vymenili za koženú.
Súperov si nachádzali ľahko, veď vo vtedajších Košiciach s asi 40-tisíc obyvateľmi pôsobilo viac mužstiev, než v dnešnom veľkomeste. Svoje mužstvá mali poštári, mäsiari, železničiari, vojaci, pivovar, ale i takzvané mestské štvrte ako Baraky, Malá stanica, Olympia...
Na stretnutia do Košíc Vyšnoopátčania prichádzali na vozoch, ale i bicykloch a peši.
Dnes si však už asi len málokto spomenie na to, že futbalové ihrisko ŠK Vyšné Opátske, neskôr sa jeho názov zmenil na Sokol či Pokrok, bolo tam, kde sa dnes rozprestiera Mestská časť Košice - Nad jazerom.
Prednosť dostal hokej
Futbal je všade športom číslo jeden a tak to bolo aj vo Vyšnom Opátskom, no spočiatku bez výraznejších úspechov.
V roku 1947 však agilní funkcionári založili hokejový oddiel a ten sa v dedine rýchlo udomácnil a zapustil hlboké korene. Tak napríklad už od roku 1959 mala obec zastúpenie v majstrovstvách vtedajšieho Košického kraja a jej súpermi na ľade boli hokejisti Kežmarku, Spišskej Novej Vsi, Gelnice, Levoče, Popradu, Prešova, Humenného, Sabinova a ďalších miest.
V tých časoch obliekal dres hokejistov Vyšného Opátskeho i Rudolf Zibrínyi, prvoligový futbalista Košíc a Prešova, ktorý to dotiahol až do reprezentácie Československa.
V Košiciach roku 1962 sa celý seniorský hokej dostal do rúk armády, v tom čase vznikla Vojenská telovýchovná jednota /VTJ/ Dukla. To síce bola veľmi dôležitá a potrebná udalosť, ale na druhej strane nevojaci nemali kde rozvíjať svoj talent. Vyšné Opátske vtedy prichýlilo a otvorilo náruč všetkým záujemcom z mesta.
Za všetkých z nich je potrebné spomenúť predovšetkým Júliusa Kováča, ktorý to dotiahol skutočne ďaleko, predovšetkým ako tréner. V roku 1986 spoločne s Jánom Selvekom priviedli hokejistov VSŽ Košice k historicky prvému titulu Majstrov Československa. Okrem toho ako jeden z juniorských reprezentačných trénerov má kompletnú medailovú zbierku z majstrovstiev Európy.
Bol prvým slovenským hokejovým trénerom v ďalekej Číne, okrem toho celé desaťročie strávil v rôznych funkciách vo významných švajčiarskych kluboch. Práve v tejto krajine odborníci ešte aj dnes pri vyslovení jeho mena rukou znázorňujú sňatie klobúka ako znak uznania Kováčových kvalít.
V 50. až 80. rokoch minulého storočia sa hokej, podobne ako futbal, hrával takmer v každej obci. Preto postúpiť z jednej súťaže do vyššej bolo naozaj ťažké. O to cennejší je úspech mužstva Pokroku Vyšné Opátske, ktoré v sezóne 1972/73 vyhralo krajské majstrovstvá a uspelo aj v kvalifikácii o postup do divízie.
Dorastenci dokonca boli účastníkmi II. ligy, čím sa nemohli pochváliť ani oddiely z veľkých východoslovenských miest. Skôr narodení Košičania, ktorí sledovali dianie nielen na prvoligových hokejových štadiónoch, majú ešte v pamäti mená ako Marián Piro, Peter Peterčák, Štefan Miškuf, Ladislav Kofčák, Július Vajda, Emil Habina, František Vodička, Vladimír Marcišin, Milan Majerník a mnohé ďalšie, ktoré ich súperi vyslovovali s patričným rešpektom.
Cyklistika aj jachting
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári