KOŠICE, PREŠOV, BRATISLAVA. V slovenskej pôde sa nachádza pomerne vysoké množstvo dusičnanov.

Podľa odborníkov ide najmä o dedičstvo minulosti, keď sa vo veľkom používali na poliach syntetické hnojivá.
Tieto látky sa môžu dostať až do podzemných vôd.
Pokiaľ hodnoty dusičnanov prekročia stanovené limity, môžu spôsobovať zdravotné problémy, najmä prenášať infekčné ochorenia.
Vodárne každoročne poskytujú obyvateľom možnosť bezplatného preskúmania vody zo studní.
Ako je na tom s kvalitou vody mimo vodovodnej siete východné Slovensko?
Zhovárali sme sa s Lindou Šnajdárovou z Agentúry Penelopa, ktorá mediálne zastupuje Východoslovenskú vodárenskú spoločnosť (VVS), a. s., Košice.
Na vašom webe zverejňujete sumár výsledkov testov vody. Hodnoty dusičnanov podľa neho nedosahujú hraničný limit 50 mg/l.
„Áno, VVS dodáva do verejných vodovodov pitnú vodu , ktorá je zdravotne bezpečná a musí spĺňať všetky požiadavky na ňu kladené, teda aj obsah dusičnanov stanovený vyhláškou Ministerstva zdravotníctva SR č. 247/2017 Z. z. nesmie presiahnuť 50 mg/l.“
Chceme sa však opýtať, čo sa robí s výsledkami, ak nejaká voda obsahuje viac dusičnanov ako povolený limit 50 mg/l. Aký je vtedy postup?
„Zvýšený obsah dusičnanov sa vyskytuje najčastejšie v individuálnych zdrojoch – domových studniach. Podľa výsledkov analýz vody z domových studní , ktoré VVS, a. s., bezplatne organizuje pri príležitosti Svetového dňa vody už 13 rokov (okrem rokov 2020 a 2021 z dôvodu nepriaznivej pandemickej situácie), je vykazovaných každoročne viac ako 30 percent nevyhovujúcich vzoriek zo zhruba tritisíc každoročne analyzovaných vzoriek. Výsledky analýzy sú oznámené zákazníkovi na mieste a je na ňom, aký postup zvolí.“
Koná VVS proaktívne alebo je riešenie na majiteľovi, ktorý vzorku priniesol? Čo by mal robiť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári