KOŠICE. Koncom letných prázdnin v roku 2017 košický aktivista Ľuboš Lorenz (41) pomocou skrutkovača odstránil z Pomníka padlých na Námestí osloboditeľov v Košiciach vyše tri desiatky preglejkových symbolov kosáka s kladivom. Najprv 21. a potom 31. augusta.
Obe jeho konania polícia i prokuratúra vyhodnotili ako prečin výtržníctva, keďže mal na mieste verejne prístupnom hanobiť historickú alebo kultúrnu pamiatku.
Kým v prvom prípade ešte Okresný súd Košice I verdikt nevyniesol, v tom druhom sa tak stalo vlani v októbri. Po odvolaní Lorenza sa ním vo štvrtok zaoberal krajský súd.
Lorenz: Pamiatku som očistil
Hoci prokurátor po druhom augustovom incidente žiadal Lorenza stíhať väzobne, napokon o tom súd rozhodovať nemusel. Po tom, ako policajti aktivistu predviedli pred sudcu, prokurátor svoj návrh stiahol.

Lorenz sa po prvý raz posadil na lavicu obžalovaných v januári 2020. A vyhlásil, že je nevinný.
„Ja som kultúrnu pamiatku nehanobil," povedal. „Iba som ju očistil od nelegálne nalepených symbolov ideológie, propagujúcej potláčanie ľudských práv. Tie symboly boli inštalované v rozpore s trestným a pamiatkovým zákonom."
Podľa jeho obhajcu preglejkové symboly kosákov a kladív nepožívajú ochranu podľa pamiatkového zákona, a teda nedošlo k hanobeniu historickej pamiatky, pri ktorej mala vzniknúť škoda v hodnote 72 eur, akú si v konaní uplatnila Správa mestskej zelene ako správca pamätníka.
Pamätník poškodený nebol
Svedkyňa z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Košice uviedla, že pomník na Námestí osloboditeľov je národnou kultúrnou pamiatkou. Správa mestskej zelene zabezpečuje jeho dôstojnú reprezentáciu pre ňu dostupnými prostriedkami a teda aj náhradou pôvodných kovových symbolov symbolmi z lacnejších materiálov.
„Nalepením lacnejších symbolov ani ich odstránením nedošlo k poškodeniu pamätníka. Symboly sú integrálnou súčasťou pamätníka, ale vzhľadom na ich preglejkové prevedenie neboli súčasťou pamiatkovej hodnoty. K osadeniu týchto symbolov by malo dôjsť aj v rámci pripravovanej rekonštrukcie pamätníka, budú však z ušľachtilých materiálov," uviedla svedkyňa.
Čakali na iný rozsudok
Januárové pojednávanie bolo po oboznámení niektorých listinných dôkazov odročené na neurčito.

Súd si chcel počkať na právoplatný verdikt v podobnej kauze. Išlo o prípad z roku 2015, kedy Lorenz a košický výtvarník Peter Kalmus natreli v obci Krajná Bystrá v okrese Svidník novoodhalený pomník Vasiľovi Biľakovi na červeno a pripojili nápis „sviňa".
Okresný súd Svidník v decembri 2018 uznal Lorenza s Kalmusom za vinných a uložil im dvojmesačný podmienečný trest s odkladom na 18 mesiacov a uhradenie škody 80 eur.
Prešovský odvolací súd v máji 2020 tento rozsudok potvrdil a stal sa tak právoplatným.
Lipšic: Nie je tam nikto pochovaný
Vlani v októbri žiadal prokurátor posúdiť konanie obžalovaného ako poškodenie pamiatky, nie ako prejav ideologického názoru. Symboly pamätníka, bez rozdielu použitého materiálu, sú podľa neho jeho neoddeliteľnou súčasťou a požívajú rovnakú ochranu ako samotný pamätník. A ten je prejavom úcty k obetiam vojny a osloboditeľom od fašizmu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári