KOŠICE. Na celom území Slovenska bolo vo štvrtok okolo poludnia možné pozorovať čiastočné zatmenie Slnka.

Tento úkaz patril k menej výrazným, keďže na našom území sa v tieni ocitlo len zopár percent z plochy slnečného disku.
Ako priblížil astrogfotograf Tomáš Slovinský, v Košiciach sa zatmenie začalo o 12.06, maximálna fáza nastala osem minút pred jednou hodinou popoludní a celý úkaz sa skončil o 13.38.
„Počas najväčšej fázy zatmenia mesačný disk prekryl Slnko z 10,1 percenta,” spresnil s tým, že z Kanady, Grónska a Ruska bolo možné vidieť úkaz ako prstencové zatmenie Slnka.
Slnko a Mesiac sa javia ako rovnako veľké
„Zatmenie Slnka nastáva vtedy, keď Mesiac vo fáze novu prejde popred slnečný disk. Nestáva sa to pri každom nove, keďže obežná dráha Mesiaca je mierne naklonená oproti rovine, v ktorej Zem obieha okolo Slnka. K zákrytu telies teda dochádza len niekedy," vysvetlil astronóm Patrik Čechvala z oddelenia astronómie a astrofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
Ako dodal, úplné zatmenie Slnka nastáva, keď Mesiac celkom zakryje Slnko.
„Zhodou okolností totiž pomer vzdialenosti a veľkosti Mesiaca a Slnka sú takmer rovnaké, obe telesá majú približne rovnakú uhlovú veľkosť, teda ich kotúče sa nám javia rovnako veľké. Zem a jej satelit sú jediným takýmto prípadom v slnečnej sústave," doplnil Čechvala.
Obežná dráha Mesiaca okolo Zeme má tiež eliptický tvar, teda vzdialenosť Mesiaca od Zeme sa mení.
Posledné úplné zatmenie Mesiaca Slováci nevideli
Fakt, že sa 10. júna Mesiac nachádzal na najvzdialenejších pozíciách svojej obežnej dráhy, má spojitosť s tým, že práve počas nedávneho splnu bol, naopak, v perigeu, teda veľmi blízko Zeme.
Preto sa dal 27. mája pozorovať tzv. superspln a nastalo aj úplné zatmenie Mesiaca, ktoré však z našich končín nebolo pozorovateľné.
„Zatmenie je zaujímavý jav, ktorý pozorovali už staroveké civilizácie, a umožňuje človeku, aby si uvedomil, kde vo vesmíre je jeho miesto. Má však aj vedecký prínos. Umožňuje totiž pozorovať vyššie vrstvy slnečnej atmosféry, teda nielen fotosféru, ale aj chromosféru a najmä koronu. V nej sa nachádzajú vysokoenergetické častice, ktoré sú predmetom vedeckého záujmu," povedal Čechvala.
Najbližšie v októbri 2022
Záujem vedcov aj astrofotografov vyvolalo napríklad úplné zatmenie Slnka 21. augusta 2017 pozorovateľné na území USA či nedávne zatmenie 14. decembra 2020, viditeľné v Južnej Amerike.
Nasledujúce pomerne výrazné čiastočné zatmenie, pri ktorom sa skryje za Mesiac približne 40 percent slnečného disku, bude na Slovensku viditeľné 25. októbra 2022.
V každom prípade je pri zatmení nebezpečné dívať sa priamo na Slnko, a to aj s použitím slnečných okuliarov a iných pomôcok (farebné sklíčka a podobne). Potrebné sú špeciálne okuliare či ďalekohľad s filtrom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári