KOŠICE. Milovníci starých, ba až ikonických fotografií si v Slovenskom technickom múzeu (STM) na košickej Hlavnej ulici prídu na svoje vďaka dvojvýstave Legendárni fotografi z Tábora.
Prvá časť patrí tvorbe fotografa Ignáca Schächtla a piatich generácií jeho rodu. Výstavou si pripomínajú 125 rokov od získania kinematografickej koncesie
Podľa vedúceho oddelenia prezentácie a marketingu STM Ivana Baláža má rodina Šechtlova jeden z najväčších súkromných archívov historických fotografií v Európe.
Ignác Schächtl bol priekopníkom fotografie. Keď po štúdiách získal živnosť, otvoril si fotoateliér v Plzni. Techniku kolódiového „mokrého“ negatívu v 1879 vystriedal „suchým“ a fotky zväčšoval už pred rokom 1902. Jeho ateliér bol, okrem hlavného mesta, najväčším v celom Česku.
Ambicióznej a talentovanej rodine v rozvoji a tvorivosti zabránila od roku 1948 zmena režimu a následný zákaz publikovať, ktorý trval až do roku 1967.
Druhá časť výstavy je venovná kameramanovi Karlovi Slachovi a jeho fotospráve Cesta Vysočiny. Počas svojich potuliek zachytával vybrané miesta v rôznych ročných, denných i časových okamihoch.
Slach vyštudoval FAMU v Prahe a už jeho študentské filmy boli ocenené doma aj v zahraničí, niektoré však cenzori dali do trezoru a poslali do spaľovne.
,,O existencii a pôsobnosti viacgeneračnej rodinnej firmy Šechtlovcov a ich fotoateliéri som sa dozvedel v roku 1974. Práve im ho definitívne zrovnali so zemou,” spomínal.
Jeho kariéru zase poznačil protest proti okupácii v roku 1968 a podpis Charty '77. Na kariéru kameramana mohol zabudnúť. Venoval sa teda fotografovaniu.
Bol to práve on, čo 17. novembra 1989 nakrúcal študentov v Prahe, protest divadelníkov a prvý dialóg s publikom.
Výstavy budú v Slovenskom technickom múzeu sprístupnené do 24. októbra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári