VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Viacerými časťami východného Slovenska sa v nedeľu popoludní prehnala búrka. Padali počas nej krúpy veľké asi ako golfové loptičky.
Napríklad v Košiciach intenzívny dážď a krupobitie netrvali dlho, približne 20 minút.
Voda tam zaliala cesty, na rýchlostnú cestu smerom na Šacu spadli stromy. Na Alvinczyho ulici popadali na zem plechy na stavenisku.
Nárazový vietor, prívalové dažde
Slovensko vyše dvoch týždňov sužuje veľká vlna horúčav a tie prinášajú aj podobné letné búrky.
Výstraha prvého stupňa pred búrkami platí pre celé územie Slovenska až do pondelkového rána.
Silnejšie búrky možno očakávať do nedeľného večera aj v iných častiach východného Slovenska, kde platí výstraha druhého stupňa.
Vo viacerých okresoch na východe tiež hrozia prívalové povodne. Informoval o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).
„Na východnom Slovensku sa aktuálne vyskytujú búrky, ktoré sú ojedinele sprevádzané aj väčšími krúpami, prívalovým dažďom a silnými nárazmi vetra. Lokálne spôsobujú aj škody," uviedol SHMÚ na sociálnej sieti.
Takmer celý Prešovský kraj
Výstrahy druhého stupňa pred búrkami platia do 18.00 pre takmer celý Prešovský kraj, ako aj okresy Gelnica, Košice-okolie, Spišská Nová Ves, Michalovce a Sobrance.
„S búrkami môžu byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 milimetrov a nárazy vetra s rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu," priblížili meteorológovia.
SHMÚ upozornil, že pri búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch, ako aj stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov či podjazdov.
Vydal tiež výstrahu druhého stupňa pred povodňami, a to pre okresy Kežmarok, Levoča, Prešov, Bardejov, Svidník, Stropkov, Sobrance a Košice-okolie. Výstrahy sa priebežne aktualizujú podľa hydrometeorologickej situácie.
Zároveň informoval, že s intenzívnejšími prejavmi búrok treba počítať aj v najbližších hodinách a búrky sa budú vyskytovať aj v noci z nedele na pondelok.
Hasičské zásahy

Intenzívne popoludňajšie búrky si v nedeľu vo viacerých okresoch Prešovského a Košického kraja vyžiadali zásahy hasičov, ktorí museli odstraňovať z ciest popadané stromy.
V Prešovskom kraji sa to týka okresov Bardejov, Vranov nad Topľou či Stropkov.
„Momentálne sú hasiči na výjazde z Bardejova v oblasti obcí Lukavica, Rešov, sú tam popadané nejaké stromy,“ uviedla po 16.00 operačná dôstojníčka Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove.
Povodne v súvislosti s počasím zatiaľ hasiči v kraji nezaznamenali.
Podľa záberu na sociálnych sieťach spadnutý strom zatarasil aj cestu medzi obcou Vyšná Voľa a Lukavicou v Bardejovskom okrese.
Podobná situácia je i v Košickom kraji, kde zaznamenali búrky aj s krúpami.
„Máme viacero výjazdov, ide čisto o popadané stromy, viac-menej je to Košický a Michalovský okres. V Košiciach to bola ulica Laborecká, Považská či hlavný ťah na Rožňavu medzi Poľovom a Perešom,“ povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva HaZZ v Košiciach.
Aj v sobotu
Silná búrka sa prehnala východným Slovenskom i v sobotu. Napríklad v lesoparku Nad jazerom v Košiciach nechala spúšť. Vietor tam povyvracal stromy. Hasiči mali rušnú noc aj v Prešovskom kraji.
Ako nám potvrdili z operačného strediska, v súvislosti s počasím mali od polnoci do približne siedmej rána osem výjazdov.
Išlo napríklad o odčerpávanie vody v Poprade a v Dulovej Vsi (okres Prešov), ale i o dopravnú nehodu.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári