KOŠICE. Za prvých šesť mesiacov roku 2021 zaznamenali v Záchrannej službe Košice pätnásť výjazdov k topiacim sa, sedem prípadov bolo smrteľných.
„Za celý minulý rok sme mali 9 takýchto výjazdov, z toho 6 malo tragický koniec,“ hovorí Viktor Wurm zo Záchrannej služby Košice.

K topeniu sa dochádza najčastejšie počas letných mesiacov. Záchranári vymenúvajú aj najčastejšie príčiny, okrem požitia alkoholu to býva aj prehriatie organizmu, precenenie vlastných schopností, rýchly prechod z tepla do studenej vody a kŕče.
Plavec nie je v bezpečí ani v bazéne, na ktorý dozerá plavčík, preto je potrebné byť pri akejkoľvek vode obozretný.
„Stretla som sa s úrazom hlavy pri šmýkaní sa na tobogane, kde do bazénu už vypadol človek v bezvedomí. Preto je nevyhnutná pozornosť plavčíkov a kamarátov pre čo najrýchlejší zásah,“ hovorí záchranárka a inštruktorka kurzov prvej pomoci Anna Kmecová. „V bazénoch zas často deti nedosiahnu na dno a nevedia plávať alebo skáču do vody a neuvedomujú si, že je hlboká, ale utopiť sa dá aj doma vo vani,“ dodáva.
Volať pomoc, nie bezhlavo zachraňovať
Kmecová upozorňuje na rizikové správanie sa pri vode. Okrem neskákania do neznámej vody apeluje na dostatok pomôcok, ako je nafukovacie koleso pre deti alebo rukávniky, a tiež na dozor rodičov.

„Riziková je aj dehydratácia a aj hasenie smädu alkoholom.“
Do dvoch minút od začiatku topenia nastáva bezvedomie, po piatich minútach začínajú nezvratne odumierať mozgové bunky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári