KOŠICE. August je japonským výročným mesiacom. Spája sa predovšetkým s celosvetovým mementom udalostí, ktoré sa na konci druhej svetovej vojny udiali v mestách Hirošima a Nagasaki.
Tohto roku nás však tiež čerstvo ovanul nadčasový duch Olympijských hier 2020 z Tokia. Symboly spojení rôznosti a vzájomnosti našich kultúr i svetov vnímame každodenne aj cez nenápadné stopy kultúrneho dedičstva v metropole východného Slovenska.
Aj keď nám v ostatných časoch viditeľne chýbajú zástupy fotografujúcich japonských turistov, objavte spolu s nami na inšpiratívnej prechádzke trochu pamiatkovo nečakané „japonské Košice“.
Sympóziá, sochy, sochári
Imidž kultúrnych Košíc doputoval do ďalekého Japonska už za socializmu. Mesto totiž vo svete súčasného umenia preslávili i za hranicami „železnej opony“ medzinárodné sochárske sympóziá v kove vo Východoslovenských železiarňach (VSŽ), ktoré sa konali v rokoch 1967 - 1973.
Stali sa veľmi prestížnym, obľúbeným a nadčasovým podujatím, ktoré sa konalo každoročne od polovice augusta do októbra vďaka vydarenej organizácii zo strany železiarenského podniku, Slovenskej národnej galérie Bratislava a Zväzu slovenských výtvarných umelcov.
Pod záštitou UNESCO mali v rámci sympózií vznikať ohniská umeleckej aktivity, „kde zúčastnení umelci rozličných národností, tvoriaci v prírode z miestnych zdrojov a inšpirácií, poznávajú tak cudzie krajiny a napomáhajú zblíženiu a porozumeniu. Vytvorené diela ostávajú na mieste, vznikajú galérie v prírode, na trase, po ktorej v budúcnosti poputujú záujemcovia z celého sveta za umením a vzájomným poznávaním“.
Vďaka účasti skvelých domácich aj zahraničných umelcov, ktorí tu intenzívne pár mesiacov tvorili, vzniklo v priebehu rokov na košických sídliskách, v parkoch a v rôznych častiach mesta viacero dodnes zachovaných monumentálnych diel.
Tie už dnes možno právom vnímať ako významnú súčasť nášho kultúrneho dedičstva z obdobia druhej polovice 20. storočia, hodnú zachovania aj pre budúce generácie.
Unikátny koncept otvorenej galérie v prírode - v dnes už pamiatkovo chránenom historickom Mestskom parku - sa začínal najprv dielami, inštalovanými priamo v areáli oceliarní, neskôr aj popri ceste do mesta cez sídlisko Terasa, až do samotného centra.
Žiaľ, v časoch normalizácie boli viaceré horlivo označené ako ideologicky nevhodné a kvôli tomu boli odstraňované. Iné zase zanikli po roku 1989.
Medzi zúčastnenými umelcami boli aj naši autori: Belohradský, Trizuljak, Cepka, Rejlich, Hendrych, Bartusz, Binder, Janoušek, Vachálek, Račko, Masarovičová, a tiež zahraniční: Kornbrust a Schneider z NSR a Reppold z NDR, Andolfatto a Marissa La Barbera z Talianska, Hunnicutt z USA, Pennock z Holandska, Glid z Juhoslávie, Kuld zo ZSSR, Varga z Maďarska.
A zavítali tu aj dvaja zaujímaví Japonci.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári