KOŠICE. V meste Košice je momentálne zaočkovaných 68 percent učiteľov a zamestnancov škôl. Celoslovenský priemer je na úrovni 66 percent.

Na brífingu v Košiciach o tom informoval minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS).
„Momentálne máme iba dve možnosti. Jedna z tých možností je, že budeme mať vysoký podiel zaočkovaných, druhá možnosť je to, čo rozprávajú epidemiológovia, že budeme, bohužiaľ, nakazení a budeme musieť prekonať covid, v prípade, keď niekto nebude zaočkovaný. My na ministerstve školstva si prioritne vyberáme tú dôveru k vedeckým faktom, vedeckým poznatkom a odborníkom a odporúčame aj obyvateľom Košického samosprávneho kraja, aby sa dali zaočkovať,“ uviedol Gröhling.
Najnižšia zaočkovanosť je na východe
Minister sa v rámci kampane Za otvorené školy stretol v Košiciach s predsedom Košického samosprávneho kraja Rastislavom Trnkom (nezávislý), primátorom mesta Košice Jaroslavom Polačekom (nezávislý) a s niektorými starostami mestských častí.
Branislav Gröhling poukazuje na dôležitosť očkovania najmä pre zachovanie prezenčného vyučovania v školách.
Podľa údajov NCZI je práve na východnom Slovensku najnižšia zaočkovanosť. V Košickom kraji je na úrovni 34,75 percenta. V meste Košice je to 44 percent, Košice-okolie 35 percent, Gelnica 29 percent, Michalovce 33 percent, Rožňava 35 percent a Sobrance, Spišská Nová Ves a Trebišov zhodne 34 percent.
Prvé zatvorené triedy na konci septembra
Zaočkovanosť detí vo veku od 12 rokov do 17 rokov proti ochoreniu covid-19 je v rámci Slovenska aktuálne na úrovni 20 percent. V meste Košice predstavuje v tejto vekovej kategórii 24 percent.
"Ale, bohužiaľ, napríklad Gelnica sa hýbe stále na tých nižších číslach, a to je osem percent, Sobrance 12 percent, Spišská Nová Ves 12 percent, Trebišov 11 percent, Michalovce tiež 11 percent," uviedol ďalej minister.
"Tieto čísla sú naozaj veľmi dôležité, lebo nám ukazujú, ako bude prebiehať aj začiatok školského roka alebo nasledujúce týždne. Tam, kde máme nižšiu zaočkovanosť celkovej populácie, je aj nižšia zaočkovanosť zamestnancov škôl, aj mladých ľudí 12 až 17 rokov. Je výrazný predpoklad, že na konci septembra alebo začiatkom októbra už budeme mať prvé triedy, ktoré budú mať prerušené vyučovanie a budú sa vzdelávať dištančne," skonštatoval Gröhling.
Upozornil, že práve okresy s nižšou zaočkovanosťou sú najohrozenejšie šírením ochorenia, aj čo sa týka škôl.
Očkovanie podporuje aj župa a mesto
Aby sa zabránilo šíreniu delta variantu koronavírusu na školách, ktorý môže viesť k dištančnej forme vyučovania, dva týždne pred začiatkom nového školského roka vyzýva na očkovanie i predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
„Stredné školy v Košickom kraji boli v minulom školskom roku zatvorené najmenej šesť mesiacov. Som rád, že tentoraz budú opatrenia cielené a lokálne. Práve od množstva zaočkovaných žiakov v triede bude závisieť spôsob vyučovania v prípade, že sa medzi spolužiakmi vyskytne pozitívne testovaný,“ uviedol Trnka.
Očkovanie považuje za dôležitý nástroj na ochranu zdravia aj primátor mesta Košice Jaroslav Polaček.
„Mesto Košice spustilo 1. augusta kampaň, kde vyzývame Košičanov so sloganom, aby naše mesto žilo, aby sa dali zaočkovať, aby sme zbytočne v spoločnosti nevytvárali napätia a nepolarizovali ju,“ dodal Polaček.
Podpora od cirkví
V rámci kampane Za otvorené školy sa šéf rezortu školstva stretol aj s predstaviteľmi rímskokatolíckej a gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku.
"Veľmi si cením, že zriaďovatelia cirkevných škôl zdôrazňujú touto cestou potrebu očkovania. Cieľom nás všetkých je, aby žiaci boli v školách, aby sa učili prezenčne s čo najmenším počtom prerušení. Bezproblémovému fungovaniu škôl pomôže každý z nás, ktorý sa zaočkuje a zníži tak aj riziko nákazy ostatných vo svojom okolí," zdôraznil Gröhling.
"Ako veriaci ľudia máme morálnu povinnosť využiť dostupné prostriedky vrátane očkovania, aby sme ochránili seba, deti a druhých. Žiaci a študenti majú právo napredovať vo vzdelávaní v prostredí, kde sa budú cítiť bezpečne. Dúfam, že katolícke školy budú dobrým príkladom," uviedol košický arcibiskup, metropolita Bernard Bober.
K výzve sa pridal aj košický eparchiálny biskup Cyril Vasiľ.
"Verím, že každému záleží na zdraví vlastnom, našich blízkych i na zdraví celej spoločnosti, a aj na tom, aby najmladšia časť našej spoločnosti, ktorá je ešte v školskej formácii, mohla prežiť blížiaci sa školský rok bez prerušovaní a obmedzovaní. Preto podporujem rozumné kroky, ktoré veda a odborníci v boji s pandémiu ponúkajú a povedú k naplneniu tohto cieľa," priblížil vladyka.
Minister pôjde aj do Prešova
Budúci týždeň je zároveň naplánované stretnutie ministra v Prešove aj s predstaviteľmi evanjelickej cirkvi na Slovensku.
"Očkovanie vnímame ako spôsob zodpovednosti aj za životy mladej generácie, dlhé mesiace sme čakali za riešením a východiskom z tejto pandemickej situácie, a preto povzbudzujeme k očkovaniu aj členov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku a zamestnancov škôl so zachovaním dobrovoľného prístupu. V tejto mediálne neprehľadnej situácii vyzývame ľudí, aby sa pridržiavali vedecky overených informácií. Túto zodpovednosť si uvedomujeme aj v súvislosti s pomocou stavu verejného zdravotníctva a zdravia všetkých generácií. Ochranu života vnímame ako základnú výzvu veriacim, nakoľko život je Boží dar,“ vysvetlil biskup Východného dištriktu ECAV Peter Mihoč.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Covid Automat: Tabuľka s aktuálnymi opatreniami a zákazmi
- Všetko o očkovaní vakcínou proti Covid-19 na Slovensku
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári