VYŠNÝ MEDZEV, MEDZEV. To musíte zájsť k pipi farme, naviguje nás Medzevčan, keď sa pýtame, kde by sme našli Antlov hámor.
„Je ich u nás veľa, ale prečo vás zaujíma práve tento zničený, keď si viete pozrieť aj pekné, vynovené?“ dopĺňa svoju odpoveď otázkou.
Na jeho odporúčanie sa presúvame po hlavnej ceste v Medzeve, míňame pritom zrekonštruovaný Hámor-Technické múzeum, ktorý prevádzkuje Slovenské technické múzeum Košice.
Dajte nám vedieť
Ak viete o podobne zdevastovanej či opustenej stavbe vo vašom blízkom či vzdialenom okolí (v meste alebo obci), kontaktujte nás na e-mailovej adrese: katarina.gecziova@korzar.sk, v predmete emailu uveďte "Čierna diera". Za vaše postrehy a nápady ďakujeme.
Medzev, Vyšný aj Nižný, sú známe hámorníckou tradíciou, na území sa nachádza viacero hámrov, teda dielní na výrobu kovaného poľnohospodárskeho náradia. Tie sú typické a jedinečné pre medzevský región.
Antlov hámor, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, je dostupný od hydinárskej farmy.
Napriek tomu, že sa ku kováčskej dielni dostanete od Medzeva, situovaný je už v katastri obce Vyšný Medzev.
Jediný zachovaný v doline
Vedie k nemu nespevnená cesta, je možné po nej prejsť autom. Umiestnený je v lese, v doline Hummel, ktorej dal názov potok tečúci cez ňu.
Antlov hámor je jediným zachovaným v tejto doline. Pomenovaný bol, tak ako bolo zvykom, podľa svojho pôvodného majiteľa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári