Korzár logo Korzár Košice

Skákanie, lozenie, rúčkovanie, to všetko deti vedeli. Ich zručnosti sa vytratili

Fyzioterapia zbavuje pacientov bolesti.

Na Klinike liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca ročne preliečia viac ako 8-tisíc pacientov ambulantne a tisíc formou hospitalizácie.Na Klinike liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca ročne preliečia viac ako 8-tisíc pacientov ambulantne a tisíc formou hospitalizácie. (Zdroj: Nemocnica AGEL Košice-Šaca)

Šport a aktívny život sú dnes jedným z trendov. Ostať mobilný a aktívny pomáhajú aj odborníci z Kliniky liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca, na ktorej ročne preliečia viac ako 8-tisíc pacientov ambulantne a tisíc formou hospitalizácie.

Počas tohto týždňa, ôsmeho septembra, sme si pripomenuli Svetový deň fyzikálnej terapie. Základnou a podstatnou informáciou je, že fyzioterapia a fyzikálna terapia sú dva rozdielne pojmy.

Čo ich od seba diferencuje, v čom spočíva práca fyzioterapeutov a aký dopad má na dnešné deti pohodlný spôsob života, vysvetľuje Bc. Lena Klemová, manažérka dennej zmeny z Kliniky liečebnej rehabilitácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo si treba predstaviť pod pojmami fyzioterapia a fyzikálna terapia?

- Fyzioterapia alebo tiež rehabilitácia je cielený a koordinovaný proces zameraný na sociálnu integráciu jedinca. Tento proces zahŕňa zdravotnícku, vzdelávaciu, pracovnú a sociálnu zložku. Rehabilitácia predstavuje všetky prostriedky smerujúce k zmenšeniu tlaku, ktorý spôsobuje disabilita. Liečebná rehabilitácia sa zaoberá najmä pohybovým systémom, možnosťami, ako ovplyvniť jeho poruchy a taktiež poruchy ďalších systémov. Fyzikálna terapia využíva účinky rôznych foriem fyzikálnej energie. Úlohou fyzioterapeutov je zbaviť pacientov bolesti, zlepšiť ich funkčný stav a čo najskôr ich vrátiť do plnohodnotného života.

Súvisiaci článok Pri nemocnici v Šaci stojí špeciálny kamión. Lekári v ňom operujú Čítajte 

Aké druhy fyzikálnej terapie poskytuje Klinika liečebnej rehabilitácie Nemocnice AGEL Košice-Šaca?

SkryťVypnúť reklamu

- Klientom ponúkame mechanoterapiu, ktorá zahŕňa techniky manuálnej medicíny, masáže, manuálnu lymfodrenáž, prístrojovú lymfodrenáž, prístrojový zdroj podtlaku, trakcie, vibrácie, pasívne pohyby a polohovanie pomocou motodláh, ultrazvukovú terapiu a terapiu rázovou vlnou. V rámci termoterapie a hydroterapie poskytujeme vodoliečebné procedúry, zdroje tepla a chladu, morský inhalačný kúpeľ a suchý uhličitý kúpeľ. K ďalším možnostiam patrí kontaktná a bezkontaktná elektroterapia alebo fototerapia, liečba polarizovaným svetlom biolampy a laseru, efektívny vysokopulzný HIRO laser umožňujúci terapiu v krátkom čase a s dlhodobým efektom pre hlboko uložené chorobné, bolestivé stavy pohybového aparátu. Napriek tomu, aké možnosti liečby nám ponúka fyzikálna terapia, v modernej rehabilitácii kladieme dôraz na aktívny prístup pacientov. Medzi základné liečebné postupy preto patrí kinezioterapia - liečba pohybom. Fyzioterapia ako metodicko-terapeutický odbor sa uplatňuje vo všetkých odboroch medicíny.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je rehabilitácia dôležitá?

- Kvalitná rehabilitácia napomáha udržaniu, podpore a obnove maximálnych funkčných zdatností. Spomaľuje progresiu chorôb, prinavracia stratené schopnosti alebo funkcie ľudskému organizmu ako celku.

Súvisiaci článok Nemocnica v Šaci získala významnú cenu Čítajte 

S akými diagnózami sa na klinike stretávate najviac?

- Najčastejšie liečime vertebrogénne ochorenia, teda problémy chrbtice, degeneratívne ochorenia váhonosných kĺbov, úrazy, neurologické ochorenia najmä po cievnej mozgovej príhode, periférne poškodenia nervov a v posledných rokoch vzrastá rehabilitácia športovcov po úrazoch.

Čo je vhodné robiť v rámci prevencie a ako sa vyhnúť problémom s pohybovým aparátom?

- Najlepším prostriedkom pre zachovanie zdravia a kvality života je dostatok pohybu. Je jedno, akú formu fyzickej aktivity zvolíme, dôležité je vykonávať ju pravidelne, či už to bude akýkoľvek druh športu, beh, prípadne obyčajná chôdza.

Súvisiaci článok Lekári zo Šace o covide: Čelili sme ochoreniu, ktoré bolo silnejšie ako my Čítajte 

Čo podľa vás dnešným deťom škodí najviac? Preťažovanie chrbtice ťažkými školskými taškami, nesprávne sedenie alebo nedostatok pohybu?

- Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Určite im neprospieva ani jedno z menovaných. Pri vzniku porúch pohybového systému ide väčšinou o kombináciu viacerých škodlivých faktorov. Deti sa rodia do svojej doby. Tá dnešná je pretechnizovaná a vedie k pohodlnému spôsobu života. Niekedy bolo pre deti prirodzenejšie loziť, skákať, behať, vešať sa za ruky, rúčkovať na preliezačkách, ktoré sa takmer úplne vytratili. Týmto si deti prirodzene trénovali pohybové schopnosti a pripravenosť svalov na krízové situácie.

Čoraz viac sa poukazuje na úbytok pohybových činností v rámci telesnej výchovy žiakov. Myslíte si, že v súvislosti s nedostatočnou fyzickou aktivitou a celkovým zhoršovaním životného štýlu detí hrozí v budúcnosti nárast klientov rehabilitačných centier?

- Nárast klientov s vertebrogénnymi poruchami na našej klinike pociťujeme už v súčasnosti. Novú vlnu pacientov nám priniesli napríklad aj opatrenia súvisiace s pandémiou covid-19. Pod zhoršenie zdravotného stavu týchto klientov sa podpísalo dištančné vzdelávanie a práca z domu.

Vytváranie správnych návykov je nepochybne najlepším spôsobom pre docielenie zdravého pohybového aparátu. Je vďaka fyzioterapii možné v detstve zanedbaný pohybový aparát vrátiť do plnohodnotného, zdravého stavu napríklad v dospelosti?

- Výchova k zdravému životnému štýlu a vytváranie správnych návykov je proces, na ktorom by sa mali podieľať v prvom rade rodičia. Mali by ísť deťom príkladom a byť pre nich nasledovania hodným vzorom. Narušené, až porušené pohybové stereotypy je možné upravovať i v dospelosti, dokonca aj vo vyššom veku. No tak ako vo všetkom, aj tu platí, že prevencia je jednoduchšia ako liečba. Preto učíme už deti takzvanú „školu chrbtice,“ aby vedeli, ako správne sedieť, stáť a pohybovať sa tak, aby im pohyb prinášal radosť, nie bolesť.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 89 261
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 699
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 406
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 451
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 047
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 491
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 239
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu