BRUSEL, KOŠICE. Európskym hlavným zeleným mestom v roku 2023 bude estónska metropola Tallinn.
O titul sa tento rok uchádzalo celkom 16 európskych miest vrátane Košíc.
Do finále sa ale Košice nedostali. S Tallinnom sa v ňom stretli švédsky Helsingborg, poľský Krakow a bulharská Sofia.
Ocenenie Európsky zelený list za rok 2022 spoločne získali portugalské mesto Valongo a holandské mesto Winterswijk.
Prečo uspel Tallinn?
O oceneniach informovala Európska komisia (EK) a spresnila, že k slávnostnému odovzdávaniu cien došlo vo štvrtok večer vo fínskom meste Lahti, Európskom hlavnom zelenom meste na rok 2021.
Eurokomisár pre životné prostredie Virginijus Sinkevičius pri tejto príležitosti vyzdvihol kľúčovú úlohu miest v sociálnej, environmentálnej a hospodárskej transformácii, ktorú iniciovala Európska zelená dohoda.
„Tallinn, Valongo a Winterswijk preukázali odhodlanie a prijali konkrétne opatrenia na vytvorenie zdravších, lepších a ekologickejších miest pre svojich občanov," uviedol komisár.
Medzinárodná porota pri Tallinne ocenila jeho systémový prístup k zelenému riadeniu a prepojenie so strategickým cieľom, ktorý odráža ambície Európskej zelenej dohody.
Tallinn získa finančnú odmenu vo výške 600 000 eur, ktorú môže použiť na podporu projektov a akcií naplánovaných na rok 2023 počas držby titulu Európske hlavné zelené mesto.
Ocenili Valongo a Winterswijk
Mesto Valongo porotcov presvedčilo o tom, že uprednostňuje angažovanosť občanov, zameriava sa na prírodné oblasti, pretože takmer 60 percent lokality je pokrytých lesmi a ponúka podporu občanom s nízkymi príjmami pri prechode na udržateľnosť.
Holandské mesto Winterswijk porota odmenila najmä za záväzky zvýšiť energetickú účinnosť v domácnostiach občanov a za aktívny záväzok obyvateľov mesta k ekologickej transformácii.
Obaja víťazi ocenenia Európsky zelený list za rok 2022 získajú finančnú cenu vo výške 200 000 eur.
Zelená vízia nezabrala
Košiciam mala k titulu Európskeho hlavného zeleného mesta 2023 dopomôcť Zelená vízia mesta.

Košice sa chcú stať do roku 2030 mestom, ktoré nebude zanechávať žiadnu uhlíkovú, vodnú ani energetickú stopu.
V uvedenom termíne chcú zároveň dosiahnuť, aby bola vnútorná teplota mesta vyrovnaná s tou v jeho okolí.

Zelená vízia obsahuje aj ambíciu zavádzania inovácií inšpirovaných prírodou, ktoré budú mať viacnásobný úžitok a prinesú so sebou aj vytváranie pracovných miest či rozvoj sociálneho kapitálu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári