KOŠICE. Klasický uzavretý typ magnetickej rezonancie (MR), ktorého sa často pre pocit stiesnenosti pacienti obávajú, nie je jedinou možnosťou, ako podstúpiť detailnú zobrazovaciu diagnostiku.
Nemocnica AGEL Košice-Šaca ponúka alternatívu v podobe otvoreného MR systému. Je to unikát, jediný svojho druhu v strednej Európe, vraví primárka Kliniky rádiológie Nemocnice AGEL Košiatiana Špakovská.
„Otvorený MR systém 1,2 T Hitachi Oasis na našom pracovisku sa principiálne odlišuje od klasických uzavretých typov MR zariadení, a to väčším vstupným otvorom rozšíreným po stranách. To umožňuje, okrem iného, vyšetrenie špecifického spektra pacientov, u ktorých z istých dôvodov nie je možné realizovať vyšetrenie v klasickom uzavretom MR zariadení,“ priblížila primárka.
Šanca pre klaustrofobikov
Poukázala na to, že jednou z takýchto skupín sú anxiózni, teda úzkostní pacienti, a pacienti s klaustrofóbiou.
„Takmer 17 percent z celkového počtu realizovaných MR vyšetrení absolvovali pacienti s už potvrdenou alebo počas vyšetrenia odhalenou klaustrofóbiou. Otvorený systém totiž významne zlepšuje komfort pacienta počas vyšetrenia tvarom vstupného otvoru,“ vysvetlila primárka.
Pokračuje, že moderná diagnostika zároveň umožňuje prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas vyšetrenia.
Blízky človek môže pozitívne ovplyvniť psychiku vyšetrovaného pacienta, čím sa často znižuje strach z vyšetrenia a prípadne aj neželaný pohyb pacienta.
„V niektorých, odôvodnených prípadoch, je možné vyšetriť pacienta iba po jeho adekvátnej premedikácii anxiolytikami. U pacientov s ťažkou formou klaustrofóbie alebo u nespolupracujúcich pacientov (s psychickými poruchami, závažnými neurologickými ochoreniami) je možné realizovať MR vyšetrenie v celkovej anestézii.“
Otvorený systém umožňuje aj vyšetrenie pacientov s hyperstenickým habitom pri obezite, muskulatúrne typy, a to najmä u vrcholových športovcov či pacientov s deformitami chrbtice.
V Šaci limity pustia
Často pritom ide o pacientov z iných zdravotníckych zariadení, ktorých väčší obvod ramien, hrudníka alebo brucha neumožnil vstup do klasického gantry s priemerom najčastejšie do 60 až 70 centimetrov.
„Približne 16 percent vyšetrených pacientov dosahovalo hmotnosť 100 a viac kilogramov, čo bolo alebo by mohlo byť značne limitujúce pri iných typoch MR prístroja. Na našom pracovisku sme takýchto pacientov často vyšetrovali v neštandardnom protokole s použitím špeciálnej flexibilnej alebo solenoidnej cievky," vraví primárka.
V skupine pacientov s klaustrofóbiou doteraz výrazne prevažovali ženy, v skupine pacientov s hmotnosťou 100 kilogramov zase muži.
Ďalšou zo špecifických skupín vyšetrovaných pacientov sú tí, ktorí majú implantovaný kardiostimulátor alebo kardioverter defibrilátor, ktorých vyšetrenie v silnejšom magnetickom poli 1,5 T je často odmietané z neopodstatnených dôvodov.
„Slabšie magnetické pole nášho zariadenia umožňuje vyšetrenie pacientov s implantovaným metalickým materiálom, najčastejšie po ortopedických, chirurgických, neurochirurgických či intervenčných výkonoch s implantovaným stentom, kde v porovnaní s uzavretým MR systémom so silnejším magnetickým poľom je zaznamenaný v ich súvislosti výrazne nižší výskyt artefaktov,“ dodala Špakovská.
Vyše 15-tisíc vyšetrení
Pracovisko magnetickej rezonancie v Nemocnici AGEL Košice-Šaca otvorili v marci 2016.
Jeho vybudovanie bolo spolufinancované z fondu Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci operačného programu Zdravotníctvo.
„Za celé uplynulé obdobie sme doteraz realizovali vyše 15 000 MR vyšetrení pacientov, pričom celoročne najvyšší počet vyšetrení bol zaznamenaný rok pred vypuknutím celosvetovej pandémie covid-19. "
Najčastejšie sa realizovali MR vyšetrenia pohybového systému - chrbtice a kĺbov, vrátane malých kĺbov ruky a nohy, pričom tvorili 67 percent a spolu s MR vyšetreniami hlavy predstavovali až 92-ercentný podiel z celkového počtu vyšetrení,” uviedla na záver primárka kliniky rádiológie.
Vyšetrenie magnetickou rezonanciou prispieva k stanoveniu správnej diagnózy a vo viacerých prípadoch je nenahraditeľné inými zobrazovacími metódami, najmä možnosťou detailného zobrazenia anatomických štruktúr a ich zmien, a to bez radiačnej záťaže.
O vyšetrení
Na vyšetrenie magnetickou rezonanciou má v Šaci právo každý občan SR s platným preukazom poistenca alebo aj iný občan Európskej únie s platným európskym preukazom poistenca s riadne vyplnenou platnou žiadankou na MR vyšetrenie.
Samotné MRI vyšetrenie sa realizuje v MR prístroji v oddelenej miestnosti na to špeciálne určenej, pričom je pacient inštruovaný a sprevádzaný rádiologickým technikom.
V prípade pocitu diskomfortu alebo prejavov klaustrofóbie na požiadanie pacienta je možné vyšetrenie prerušiť, o čom informuje personál stlačením signalizačného zariadenia.
MR vyšetrenie trvá v závislosti od typu v rozsahu od 17 minút do 45 minút, k čomu musíme pripočítať čas potrebný na uloženie pacienta do MR skenera.
Končatinová magnetická rezonancia
Nemocnica AGEL Košice-Šaca je prvou nemocnicou v Košickom kraji, ktorá má 2 MRI prístroje, pričom jeden je špeciálne na úrazy muskuloskeletárneho systému.
„Od januára 2021 vyšetrujeme pacientov po poraneniach muskuloskeletálneho aparátu modernou končatinovou magnetickou rezonanciou. Ide o jedinečný prístroj v našom regióne - umožňuje vyšetrenie pacienta aj v záťaži - v stoji, keď sa mnohé štruktúry zobrazia zreteľnejšie, v porovnaní s vyšetrením v ľahu. Vyšetrenie jedného kĺbu alebo chrbtice trvá približne 30 minút,“ vyjadril sa námestník LPS pre ambulancie a vedúci lekár Športartrocentra Maroš Varga.
Vysvetlil, v čom spočíva prínos tohto prístroja. „Pacient, ktorý príde do nášho Športartrocentra po vyšetrení lekárom - ortopédom, môže byť takmer okamžite vyšetrený aj na končatinovom MRI a ihneď lekár zhodnotí jeho nález. "
Varga pokračuje, že cieľom je zlepšiť kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti pre pacientov po športových úrazoch: rýchlou a presnou diagnostikou a následnou liečbou.
Nemocnica AGEL Košice-Šaca sa na zazmluvnení končatinového vyšetrenia na končatinovom MRI dohodla s poisťovňami Union a Dôvera, klienti týchto poisťovní budú vyšetrení bezplatne.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári