KOŠICE. Vlani poskytlo mesto Košice desať bytov pre ľudí bez domova. Ďalších deväť podobných rodín býva v bytoch súkromných majiteľov.
Všetkým 19 rodinám poskytuje pri novej životnej situácii odborné sprevádzanie Nadácia Dedo.
Rozdiely sú v nájmoch, avšak aj v príjmoch rodín. Za byty platia nižšiu sumu ako je komerčný priemer.
Bezpečný domov
Môže za to projekt Housing first, teda v preklade Najskôr bývanie, ktoré ľuďom bez strechy nad hlavou ponúka nájom v bežných bytoch a nekoncentruje ich na jednej adrese.

„Rodiny v našej starostlivosti získali nový domov, v ktorom sa cítia bezpečne. Už tento fakt je pre často traumatizované rodiny obrovskou zmenou, ktorá im priniesla šancu na nový život. Postupné zabývanie prebieha za asistencie multidisciplinárneho tímu, čo je úplne iný spôsob starostlivosti ako tradičný dohľad sociálnych pracovníkov v zariadeniach krízového ubytovania,“ vysvetľuje Jana Krajkovičová z Nadácie Dedo.
Najvýraznejšie zmeny vidia u detí, ktorým sa zlepšuje školská dochádzka a často i zdravotný stav.
„Všetky získali vlastný priestor, v ktorom sa môžu rozvíjať alebo mať súkromie, na to pri obsadzovaní bytov dbáme, aby spolu s bývaním získali adresu a s ňou začlenenie do kolektívu či spoločnosti. Aj preto sa zameriavame na bývanie v bežných susedstvách. Rodiny splynú s komunitou a žijú život ako ostatní.“

S predsudkami pracujú
Krajkovičová hovorí, že pri samotnom nasťahovaní sa stretávajú s rôznymi reakciami, obyvatelia majú na základe predchádzajúcich skúseností obavy či predsudky.
V jednom prípade pilotného bývania spísali petíciu proti novým nájomníkom ešte pred ich samotným nasťahovaním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári