Čaká nás náročný rok, zhodujú sa analytici. Ceny potravín a služieb by mali naďalej rásť. Každý, kto chodí na pravidelné nákupy vidí, že sa za posledné mesiace objem nákupných košíkov výrazne nezväčšil, ale zato platba za nich áno.
Ekonómovia a odborníci na trh predpovedajú, že dynamika rastu spotrebiteľských cien sa ešte zrýchli a v priemere presiahne 4-percentnú dynamiku, k čomu výrazne prispejú regulované ceny energií, ako aj vyššie ceny potravín. Tempo rastu zdražovania sa spomalí až v závere roka.
Ako inak, tak ako aj iné sféry nášho života, aj trh ovplyvňuje svetová pandémia. Vývoj cien tak bude závisieť najmä od nárastu počtu pozitívnych prípadov na covid-19, rýchlosti šírenia mutácie omikron a následných zavedených obmedzení, ktoré výrazne vplývajú na ekonomickú situáciu.

Prognózy nie sú priaznivé. U známych Košičanov sme preto zisťovali, aký recept by ponúkli, aby boli ekonomické dopady pre peňaženky Košičanov čo najmenej bolestivé.
Pýtali sme sa: V súčasnosti je zrejme najväčším problémom Košičanov okrem ochorenia covid-19 aj zdražovanie potravín, spotrebného tovaru a energií. Aké je podľa vás riešenie, keďže pomer cien a platov nie je vyrovnaný. Aké kroky by pomohli zmierniť ekonomické dopady na rozpočet Košičanov?
V ankete nám odpovedali:
Generálny riaditeľ Kosit Marián Christenko
Predseda Správnej rady Nadácie DEDO, DORKA, n.o. a DVC, n.o. , Jozef Ondáš
Starosta mestskej časti Košice-Sever František Ténai
Dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity Košice Michal Cehlár
Prednosta Kliniky muskuloskeletálnej a športovej medicíny, Nemocnica AGEL Košice-Šaca Peter Polan
Farár, riaditeľ Oáza-nádej pre nový život, n.o., Peter Gombita
Výkonný riaditeľ HC Košice Miloslav Klíma
Marián Christenko, generálny riaditeľ Kosit

- Tento problém je globálny. Svet sa v ťažbe surovín a vo výrobe produktov počas pandémie výrazne spomalil a teraz znášame následky tohto spomalenia nedostatkom tovarov.
Aj keď ide o prechodné obdobie, zrejme potrvá roky. Čo sa týka energií, tam je problém trochu komplikovanejší a vstupuje doň niekoľko faktorov. Éra fosílnych palív končí a EÚ sa správne snaží o ich postupné nahrádzanie obnoviteľnými zdrojmi energie (OZE). O žiadnej inej ceste ako dlhodobo stabilizovať cenu energií neviem.
Riešením pre mesto je maximálne využiť potenciál na lokálnej úrovni. Okrem využitia slnka a vetra, ktoré môžu preťažovať distribučnú sieť, pripadá do úvahy napríklad ešte geotermálna energia a využitie odpadu.
Dnes v Košiciach vykurujeme teplom z odpadu 2400 domácností a šetríme tým obrovské množstvo dreva a fosílnych palív, ktorých ceny každý rok stúpajú. Okrem toho v Košiciach existuje aj ďalší spôsob ako tlačiť cenu energií dole - geotermálna energia. Preukázateľne máme výdatné zásoby a som rád, že sa mesto projektu opäť venuje.

Jozef Ondáš, predseda Správnej rady Nadácie DEDO, DORKA, n.o. a DVC, n.o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári