SLOVENSKÝ KRAS. Národný park Slovenský kras má prvenstvo vo výskyte netopierov nielen u nás, ale aj v celej strednej Európe.
Zároveň je najrozsiahlejším krasovým územím Slovenska s viac ako 1 300 jaskyňami. Rozkladá sa na území okresov Košice-okolie, Rožňava a Gelnica.
Odborníci (chiropterológovia) zo Správy národného parku už rovných 30 rokov monitorujú výskyt zimujúcich netopierov v podzemných priestoroch územia.
Prvé sčítanie pred tridsiatimi rokmi
Systematickým zimným sčítaním netopierov sledujú, ako sa ich počet každoročne mení. Prvým ročníkom takého sčítania bola zimná sezóna 1991/1992.
Vtedy sa v Slovenskom krase skontrolovalo osem horizontálnych jaskýň, v ktorých sa zistil výskyt 7 druhov netopierov v celkovom počte 3 200 jedincov.
Od tohto obdobia sa každoročne zvyšoval počet kontrolovaných podzemných priestorov, pričom pribúdali aj fyzicky a technicky náročné priepasti, ale i nevyužívané staré banské diela.
„Za uplynulých 30 rokov sa tak skontrolovalo v tomto najväčšom krasovom území viac než 400 jaskýň, priepastí a banských štôlní. Približne 100 týchto lokalít bolo zaradených do pravidelného, každoročného sčítania, keďže sa ukázali ako významné z hľadiska pestrej druhovej skladby, výskytu zriedkavých druhov alebo celkovej početnosti hibernujúcich netopierov," hovorí Štefan Matis, chiropterológ zo Správy Národného parku (NP) Slovenský kras.

Až 23 druhov
Na území NP Slovenský kras bol počas 30 rokov zimného sčítania doposiaľ potvrdený výskyt 23 druhov netopierov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári