KOŠICE. Sme vzdelaní a ľahko si nájdeme aj inú prácu, ale najviac na to doplatia vlastníci pamiatok a nehnuteľností v pamiatkových územiach a drobní podnikatelia, hovorí štátny radca a zástupca riaditeľky Krajského pamiatkového úradu v Košiciach Radoslav Mokriš.
Ak totiž prejde parlamentom nový zákon o výstavbe, okrem iného sa výrazne zmení aj fungovanie pamiatkových úradov.
Polovica môže skončiť
Mali by sa z nich stať tzv. špeciálne stavebné úrady, ktoré budú riešiť všetky stavebné konania týkajúce sa národných kultúrnych pamiatok, ako aj všetkých stavieb v pamiatkových rezerváciách a lokalitách svetového dedičstva UNESCO.
Nehnuteľnosti v pamiatkových zónach paradoxne prejdú pod iný rezort.
V praxi by tak po novom historici umenia alebo archeológovia rozhodovali o elektrických prípojkách, oknách či parkovacích miestach a to aj v prípade budov, ktoré nie sú pamiatkami a s ochranou pamiatkového fondu nemajú nič spoločné.

Ide o súčasť novely zákona o výstavbe a zákona o územnom plánovaní z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina).
Na Slovensku pracuje približne 200 odborných zamestnancov - pamiatkarov na ôsmich krajských pamiatkových úradoch a na Pamiatkovom úrade SR, ktorý ich metodicky riadi, a podľa odhadov môže so zmenou skončiť až polovica z nich.
Pre porovnanie, v susednom Česku je pamiatkarov okolo 2000.
Odsúdené pamiatky
Aj košickí pamiatkari sú voči návrhu, ktorý by z nich spravil stavebný úrad, neobvykle kritickí. Navrhovateľom vyčítajú, že sa postupovalo scenárom „o nás bez nás“.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári