KOŠICE, GELNICA, ROŽŇAVA. Národný park Slovenský kras oslavuje 20 rokov od svojho založenia.
Je to druhý najmladší a štvrtý najväčší národný park na Slovensku, informoval odbor komunikácie Štátnej ochrany prírody.
Jaskyne, priepasti aj krasová voda
Súčasťou Slovenského krasu sú jaskyne a priepasti, dnes je ich známych viac ako 1 350.
Veľkým bohatstvom je tiež krasová voda, ktorá vyviera vo forme krasových prameňov na údoliach planín a zásobuje pitnou vodou okolité mestá a obce.
Územie národného parku je zároveň jedným z najvýznamnejších oblastí pre výskyt netopierov v rámci strednej Európy.

Jaskyne zapísali do zoznamu UNESCO
Prvé zmienky o ochrane územia boli zaznamenané v roku 1925, keď bola zriadená čiastočná rezervácia Jasovské jaskyne s výmerou 200 hektárov.
Postupne boli vyhlasované ďalšie chránené krajinné časti a v roku 1973 vyhláškou Ministerstva kultúry vznikla Chránená krajinná oblasť Slovenský kras.
Zvýšením stupňa ochrany z chránenej krajinnej oblasti na národný park v roku 2002 boli vytvorené podmienky pre ucelenú a účinnejšiu ochranu územia aj na národnej úrovni.
V roku 1977 bolo územie Slovenského krasu zaradené do medzinárodnej siete biosférických rezervácií v rámci programu UNESCO Človek a biosféra (MaB).
V roku 1995 boli jaskyne Slovenského krasu a priľahlého Aggteleckého krasu v Maďarsku zapísané do zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári