Vojnový konflikt na Ukrajine sa dotkol nás všetkých. A v jeho odraze sa znovu otvára diskusia na tému pamätníky venované sovietskej Červenej armáde. Na jednej strane ide o poctu vojakom, ktorí nás oslobodili od fašistov. Na druhej strane sú na pamätníkoch kosáky, kladivá a hviezdy, teda symboly totality, diktatúry a potláčania ľudských práv. Časť verejnosti poukazuje aj na to, že v auguste 1968 nás Sovietska armáda obsadila. O historických súvislostiach, symbolike aj o tom, aké ponaučenie by sme si z minulosti mali vziať, hovorí historik HENRICH HREHOR.
Všetci vyjadrujeme podporu Ukrajincom, no niektorí svoj hnev na Rusko prejavili i tak, že pomaľovali pamätníky v Košiciach, vo Svidníku aj na bratislavskom Slavíne. Začali sa tiež ozývať hlasy, či by nebolo vhodné pamätníky presunúť z námestí na vojenské cintoríny. Čo si o tom myslíte?
- Pamätníky sú osobitné stavby, ktoré slúžia na sprítomnenie historických udalostí, uctenie si pamiatky padlých osôb. Často sú venované významným osobnostiam kultúrneho a spoločenského života. Nesmieme pritom opomenúť ani skutočnosť, že aj samotný pamätník sa už v čase výstavby stáva umeleckým dielom či národnou pamiatkou. Už vtedy sa zohľadňuje nielen udalosť a osoba, ktorej je pamätník venovaný, ale hľadá sa aj náležité miesto a forma. Je zrejmé, že mohyla venovaná pamiatke padlých vojakov bude potrebovať väčší priestor ako pamätná tabuľa.
Je veľmi dôležité, na aké princípy pamätník poukazuje. Ak je pamätník symbolom ľudskej šľachetnosti, odvahy a túžby po spravodlivosti, tak jeho odkaz je trvácny. Ak však slúži na presadenie pomýlených hodnôt či budovanie kultu politicky exponovaných osôb, tak je otázkou času, kedy začne byť spochybňovaný. Pomaľovanie pamätníka padlých sovietskych vojakov na Námestí osloboditeľov v Košiciach, ako aj ďalších podobných pamätníkov vnímam ako prejav odporu a hnevu voči vojne na Ukrajine. Pomníky padlých vojakov sú mementom pred hrôzami vojny. Symbolizujú dar života v mieri.

Je otázka prehodnotenia umiestnenia niektorých pamätníkov legitímna?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári