KOŠICE. Na začiatku všetkého stál sen jedného muža a zopár ďalších nadšencov pre históriu a umenie. Na súčasnom konci je 150. výročie vzniku druhého najstaršieho múzea na Slovensku, ktoré dnes nesie názov Východoslovenské múzeum (VSM) v Košiciach.
Otcom myšlienky založiť inštitúciu, ktorá by sa v Košiciach starala o záchranu historických pamiatok mesta a jeho okolia, bol lekár, architekt, archeológ, univerzitný profesor a v neposlednom rade zakladateľ umeleckej histórie v Uhorsku, Imrich Henszlmann.
Už počas štúdií ho to tiahlo k umeniu a histórii. Korene tohto vzťahu zrejme siahajú ešte do jeho detstva, pretože vyrastal v susedstve Dómu svätej Alžbety. Neskôr získal vedomosti aj z oblasti umenia a dejín, venoval sa i stavebným pamiatkam a ich ochrane a mal tiež vášeň pre zberateľstvo. Postupne sa v ňom zrodila myšlienka, aby sa starostlivosť o pamiatky rozvinula aj v jeho rodnom meste.
Tento nápad predložil na putovnej konferencii Spolku uhorských lekárov a bádateľov prírody v Uhorsku, ktorá sa konala 10. augusta 1846 v Košiciach. Kým sa však myšlienka stala skutočnosťou, musel vyčkať viac než štvrťstoročie.
Prvá výstava vo Viedni
Počiatky Východoslovenského múzea sa začali písať v roku 1872, konkrétne 27. októbra, keď sa konala ustanovujúca schôdza Hornouhorského muzeálneho spolku. Za jeho založením stáli bratia František, Vojtech a Gabriel Klimkovičovci spolu s Viktorom Myskovským a ďalšími.
Ako uvádza v publikácii 140 rokov, 140 zbierok bývalý riaditeľ múzea a historik Róbert Pollák, o rok neskôr spolok vystavil svoje zbierky „stredovekých starožitností” na svetovej výstave vo Viedni.
Dva roky po založení mal už súhrnne viac ako 14 000 zbierok. V tom čase začal spolok vydávať svoj Spravodaj, ktorý v nepravidelných intervaloch vychádzal až do roku 1902. Dnes slúži ako cenný materiál o dejinách múzea.
Nadšení návštevníci
Košičania mali možnosť pozrieť si prvú expozíciu na domácej pôjde v roku 1876 v hostinci U zlatej hviezdy. Dnes už síce neexistuje, no kedysi sa nachádzal na Hlavnej ulici č. 76 na mieste, kde v súčasnosti stojí budova Malej scény Štátneho divadla Košice.
„Na priečelí budovy nápis hrdo hlásal, že ide o Hornouhorské múzeum,” opisuje Pollák.
V 11 miestnostiach mohla verejnosť vidieť tematicky vystavené zbierky, ktoré múzeum dostalo prevažne do daru. Ako hovorí Pollák, o otvorenie expozície bol obrovský záujem.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári