KOŠICE. V mestskej pamiatkovej rezervácii v centre Košíc je už viacero pamiatkovo chránených nehnuteľností s významnou históriou v maďarskom štátnom vlastníctve.
Naposledy kúpili Maďari známu nárožnú budovu v tesnej blízkosti Dómu sv. Alžbety s dvomi adresami Hlavná 30 - Alžbetina 2.
Ide o národnú kultúrnu pamiatku, v ktorej kedysi sídlila jezuitská univerzita Beňadika Kišdyho.
Počas Nežnej revolúcie v novembri 1989 sa táto košická nehnuteľnosť stala jediným slovenským sídlom českého Občianskeho fóra a pôsobila tam i naša Verejnosť proti násiliu.

Objekt priamo susedí s arcibiskupským úradom a roky tam sídlila aj banka.
Vlani zmenila pamiatka v centre Košíc nielen vizuál, ale i majiteľa.
Kúpila ju firma Manevi SK, s. r. o., so sídlom v Dunajskej Strede.
Rozhodnutie o povolení vkladu kúpnej zmluvy do katastra nehnuteľností je na liste vlastníctva datované na november 2021.
Maďari kupovali cez slovenskú dcéru
Manevi SK je stopercentnou dcérskou spoločnosťou maďarskej eseročky Manevi.
Investigatívne centrum Jána Kuciaka upozornilo, že práve Manevi, sídliaca neďaleko maďarského parlamentu, hrá dôležitú úlohu v skupovaní zahraničných nehnuteľností v prospech Maďarskej republiky.
Patrí totiž maďarskej Nadácii pre zachovanie nehnuteľného dedičstva v strednej Európe.
„Nadácia vznikla až vo februári 2021 a podľa rozhodnutia o registrácii hodnota majetku, ktorú na ňu previedli cez spoločnosti Manevi a Comitatus-Energia, je takmer 16 miliárd forintov (asi 44 miliónov eur). Štátne firmy následne v polovici apríla 2021 vymazali zo zoznamu firiem, ktoré spravuje maďarské ministerstvo zahraničných vecí," uviedlo investigatívne centrum.

Dodalo, že nadácia sa zameriava predovšetkým na Rumunsko, Chorvátsko, Srbsko a aj Slovensko.
Nadácia a taktiež firmy v jej majetku sú podľa investigatívneho centra pod kontrolou kuratória, ktoré vedie zástupca ministra zahraničných vecí a štátny tajomník Levente Magyar.
Aj ďalší jeho členovia sú blízki vládnemu Fideszu premiéra Viktora Orbána.
Bývalá budova banky a symbolické miesto Nežnej revolúcie na Slovensku je už štvrtou nehnuteľnosťou a zároveň treťou národnou kultúrnou pamiatkou v košickom centre, ktorá za posledný rok a pol dostala maďarského vlastníka.
Márai, Havel, Pavarotti
Na maďarské nákupy budov v centre Košíc ako prvý upozornil vlani Korzár.
Ministerstvo zahraničného obchodu a zahraničných vecí Maďarska získalo v novembri 2020 ako prvý pamiatkovo chránený meštiansky dom na Hlavnej 42.
Košičania poznajú nehnuteľnosť najmä vďaka legendárnej kaviarni Carpano na jeho prízemí.
História meštianskeho domu siaha až do 14. storočia. Svoju cukráreň tam v roku 1892 presťahoval Gustáv Megay.

Navštívili ju aj významní umelci ako Sándor Márai, Vojtech Löffler, Luciano Pavarotti či prezident Václav Havel.
Po informácii o konci jednej z najstarších kaviarní sa zdvihla vlna nevôle, Košičania napísali otvorený list maďarskému veľvyslanectvu.
„Podľa zámerov ministerstva zahraničných vecí a obchodu, konajúceho v mene maďarského štátu, bude reštauračné zariadenie pokračovať na mieste bývalej reštaurácie,“ informovalo vtedy maďarské ministerstvo.
Od Hlavnej po Mäsiarsku
Krátko nato, v decembri 2020 získalo maďarské ministerstvo aj susedný meštiansky dom na Mäsiarskej 9, hneď vedľa Dominikánskeho námestia.
Ten ako jediný nie je národnou kultúrnou pamiatkou.
Na jeho prízemí funguje v súčasnosti obľúbené bistro a podľa katastra sa v ňom nachádzajú štyri byty.
Meštiansky dom je zozadu priamo napojený na budovu na Hlavnej 42, čím sa utvoril ucelený trakt od Hlavnej ulice po Mäsiarsku.

Ďalšou, treťou nehnuteľnosťou v maďarských štátnych rukách sa stala opäť pamiatkovo chránená budova stojaca na rohu Hlavnej (72) a Poštovej ulice známa aj ako Čákiho-Dezőfiho palác.
Košičania ho poznajú ako bývalé sídlo Ústavného súdu SR a neskôr ako viacpodlažné kníhkupectvo.
Historický objekt kúpili Maďari v januári 2021.
Konzulka: Do svojho po 22 rokoch
Generálna konzulka Maďarska v Košiciach Ágota Hetey vysvetľuje, že maďarská strana pripravuje budovy, ktoré kúpilo ich ministerstvo, na nové využitie.
„Žiaľ, pandémia spomalila aj naše procesy, ale postupujeme. Sme veľmi radi, že po 22 rokoch života v prenájme sa bude generálny konzulát môcť presťahovať do vlastných priestorov,“ hovorí Hetey.
V budove bývalého kníhkupectva a predtým Ústavného súdu sa podľa nej aktuálne počíta s administratívnymi priestormi.
Nový vlastník hovorí o pláne zachovať aj známe reštauračné zariadenie Carpano.

„Druhá budova bude slúžiť na účely rezidenčného ubytovania. A urobíme všetko pre to, aby ostala aj reštaurácia zachovaná svojmu pôvodnému účelu.“
Na Hlavnej 42 sa bude podľa nej nachádzať aj rezidencia generálneho konzula.
Konzulka hovorí, že nasťahovať sa do nových priestorov by si želali čo najskôr.
Má maďarská vláda v hľadáčiku ešte nejaké nehnuteľnosti v centre Košíc? Podľa informácií Korzára chce kúpiť ďalší objekt v mestskej pamiatkovej rezervácii.
„To sú špekulácie. V mene maďarského štátu môžeme nakupovať iba nehnuteľnosti na úradné účely,“ odpovedá Hetey.
Dištancujú sa
Manevi SK získala slovenskú pamiatku aj v centre Komárna. Tamojší mestskí poslanci odsúhlasili predaj bývalej polikliniky, ktorá pustla vyše 20 rokov, vo februári tohto roku.
Manevi SK ju kúpila za 270-tisíc eur. Maďarská vláda sa v oficiálnom stanovisku pre RTVS od tejto firmy dištancovala.
„Pokiaľ ide o nadáciu a s ňou spojené firmy, ministerstvo zahraničných vecí a obchodu nemá žiadne kompetencie,“ uviedlo maďarské ministerstvo.
Dolná brána aj kostoly
Rezort zahraničných vecí a obchodu Maďarska prispel naposledy k vytvoreniu interaktívnej expozície na košickej Dolnej bráne, a to sumou 180-tisíc eur.
Zástupca štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska Péter Kiss-Parciu vtedy povedal, že tento projekt podporili po tom, ako ich oslovila košická radnica.

Vyjadril sa, že pre maďarskú vládu je dôležité podporiť spoločné kultúrne dedičstvo Slovákov a Maďarov.
Maďarsko financuje aj obnovu vybraných kostolov a chrámov na Slovensku.
V rámci Maďarského programu na obnovu chrámov dostali cirkvi na Slovensku približne 4,2 milióna eur. Úspešné boli aj farnosti na juhovýchode Slovenska v prihraničných oblastiach.
V Košickej arcidiecéze ide o farnosť Veľké Trakany v okrese Trebišov. V Michalovskom okrese vo Veľkých Kapušanoch za peniaze od maďarskej vlády v kostole obnovia vitráže, v Čičarovciach kostolnú strechu.

Čo a kedy kúpili Maďari v centre Košíc
- Meštiansky dom Hlavná 42 (bývalá kaviareň Carpano) - 30. 11. 2020 – kupujúci: Maďarsko zastúpené ministerstvom zahraničného obchodu a zahraničných vecí
- Meštiansky dom Mäsiarska 9 (susedný dom za Carpanom) - 03. 12. 2020 – Maďarsko
- Mestský palác Hlavná 72 (bývalý Ústavný súd) - 13. 1. 2021 – Maďarsko
- Hlavná 30 a Alžbetina 2 (bývalé sídlo Občianskeho fóra a Verejnosti proti násiliu) - 19. 11. 2021 - Manevi SK, s. r. o.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári