KOŠICE. Keď sa na začiatku školského roka rozhodli pripraviť výstavu o patrónke ich školy a Európy, ani vo sne by im nenapadlo, že v čase otvorenia bude taká aktuálna.
Edita Steinová síce zahynula počas 2. svetovej vojny, avšak jej príbeh nám má čo povedať aj dnes.
Pedagógovia a študenti košického gymnázia, ktoré nesie jej meno, výstavu inštalovali v synagóge na Zvonárskej ulici v Košiciach a chcú ňou pripomenúť 130. výročie jej narodenia a 80. výročie tragickej smrti.
O správnych hodnotách nesmieme mlčať
Názov „Zodpovednosť padá aj na tých, ktorí mlčia“ znie, s ohľadom na vojnový konflikt na Ukrajine, až neuveriteľne súčasne.
„Samozrejme, výstava bola plánovaná od jesene a vtedy sme ani netušili, že s odkazom Edity Steinovej budeme tak bytostne prepojení s realitou. Ale vypálilo to presne tak, v čom ja vidím aj určitú symboliku, lebo výstava môže ukázať aj to, že ak sa v čase pokoja mlčí o správnych hodnotách, ako je ľudská dôstojnosť, život a tolerancia, tak skôr či neskôr to vyrazí v takých udalostiach, ktoré po týchto najdôležitejších hodnotách šliapu,“ hovorí riaditeľ gymnázia Marek Zlacký.
Vyzývala pápeža, aby cirkev zastavila nacistov
Životný príbeh Edity Steinovej bol skutočne pozoruhodný. Bola to vzdelaná intelektuálka, ktorá študovala filozofiu na univerzite vo Vroclave, neskôr v Göttingene u Edmunda Husserla, ktorý ovplyvnil aj Karola Wojtylu, budúceho pápeža Jána Pavla II.
Narodila sa v októbri 1891 v Poľsku ako Židovka, v mladosti sa však stala ateistkou, ale napokon vstúpila do katolíckej cirkvi. Do konca života však prepájala obe náboženstvá.
Bohužiaľ, predčasne zahynula v koncentračnom tábore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári