KOŠICE. Situácia na Ukrajine bola jednou z tém pondelkového stretnutia predsedov parlamentných eurovýborov Vyšehradskej štvorky (V4) v Košiciach.
Ako uviedla predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti Vladimíra Marcinková (SaS), zhodu našli vo viacerých oblastiach.
Považuje to za kľúčové posolstvo pre európskych, ale aj ukrajinských partnerov.
Ohavné vojenské zločiny
Na rokovaní, ktoré Marcinková viedla, sa za V4 zúčastnili predsedovia výborov pre európske záležitosti - z Českej republiky Ondřej Benešík, z Maďarska Richárd Hörcsik a za Poľsko Anita Czerwinska.
Všetky zastúpené krajiny vrátane Slovenska sa podľa Marcinkovej zhodli na tom, že Rusko na území Ukrajiny pácha ohavné vojenské zločiny, trestné činy proti ľudskosti, ktoré sú v rozpore s medzinárodným právom verejným aj Chartou OSN.
„Tak ako pri všetkých zločinoch, aj pri týchto musí byť zločinec potrestaný, tým je Rusko,“ dodala s tým, že je dôležité, aby sa dôkladne vyšetrili.

Dôsledne vymáhať sankcie
Všetci zúčastnení podľa nej zastávajú názor, že je potrebné dôsledne vymáhať už uvalené sankcie voči Rusku zo strany Európskej únie (EÚ).
Zhodli sa i na potrebe pomáhať Ukrajine materiálne i finančne.
Vynímajúc Maďarsko sa zhodujú aj na potrebe vojenskej pomoci na obranu Ukrajiny či uvalení prísnejších sankcií.
Na stretnutí sa okrem iných zúčastnila aj predsedníčka parlamentného výboru pre európsku integráciu Ukrajiny Ivanna Klympušová-Cyncadzeová.
Podľa Marcinkovej zdôraznila, že humanitárna pomoc klesá v objeme.
„Je veľmi dôležité, aby naša solidarita, súdržnosť a pomoc Ukrajine nebledla,“ reagovala.

Zefektívniť boj s dezinformáciami
Jednou z tém rokovania bola aj potreba zefektívniť boj s dezinformáciami.
Šéfovia parlamentných eurovýborov volajú tiež po čo najskoršom rokovaní o členstve Ukrajiny v EÚ.
„Mnohí partneri správne podotkli, že práve prístupové rokovania by mohli byť skvelou príležitosťou na obnovu Ukrajiny a jej budovanie po tomto vojenskom konflikte, ktorý, všetci veríme, že sa čoskoro skončí a prinesie mier do Európy,“ povedala Marcinková.
Pripomenula, že vyhlásenia pondelkového stretnutia majú smerovať k zástupcom zúčastnených na európskej úrovni, ako aj zástupcom vo vláde, ktorí by ich z pohľadu exekutívy mali uplatňovať ďalej.
Predsedovia parlamentných eurovýborov V4 sa v Košiciach venujú aj téme energetickej bezpečnosti.
Odstrihnúť Rusko od ropy, uhlia a plynu
Členovia výborov pre európske záležitosti V4 sa taktiež zhodli, že je potrebné začať s ukončením dodávok ropy, zemného plynu a uhlia z Ruskej federácie a prestať tak financovať ruskú agresiu voči Ukrajine.
„Všetky krajiny V4 sme sa zhodli na tom, že je nevyhnutné udržať európsku jednotu aj v otázke energetickej bezpečnosti a nájsť spôsob, ako sa čo najskôr oslobodiť od ruských energetických surovín,“ povedala Marcinková s tým, že to nie je ľahká výzva a nedá sa zrealizovať zo dňa na deň.
Podľa nej je potrebné myslieť aj na Zelenú dohodu, ktorá je jednou z priorít Európskej únie (EÚ) a snažiť sa prispôsobiť aktuálnu situáciu a takzvané zelené predstavy.
„Momentálne nie sme schopní spraviť energetický mix úplne z obnoviteľných zdrojov, sme závislí na jadre. Ale tá cesta k nezávislosti aj na tomto druhu energie musí byť súčasťou našich úvah o budúcnosti energetiky v rámci Európy,“ dodala Marcinková.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári