Univerzity na Slovensku chcú byť akčnejšie v otázkach sexuálneho obťažovania či násilia, chcú mať vyrovnanejší počet mužov a žien vo výskumných tímoch a pracujú aj na tom, aby materská dovolenka nebola nevýhodou.
Reagujú na iniciatívu zo strany Európskej únie. Napriek snahám sa totiž za desiatky rokov v prostredí európskych univerzít v rodovej rovnosti veľa nezmenilo a, najmä na vyšších akademických pozíciách, je stále veľká prevaha mužov.
Nastavenie zmien v rodovej politike bude výzvou najmä pre technické školy. ALENA RUSNÁKOVÁ je predsedníčkou novovzniknutej Komisie pre rovnosti príležitostí mužov a žien na Technickej univerzite v Košiciach. Vysvetľuje, že majú len 36-percentné zastúpenie žien-výskumníčok a na Fakulte elektrotechniky a informatiky študuje iba 12 percent žien.
Načo je univerzite plán rovnosti príležitostí mužov a žien?
Je to nástroj na uplatňovanie politiky rovnosti príležitostí mužov a žien, ktorý by mal vytvárať rovnejšie pracovné a študijné prostredie pre všetkých zamestnancov a študentov. Plán sme nastavovali internou analýzou, pomocou ktorej sme identifikovali rôzne nerovnosti medzi mužmi a ženami.
Čo ste zistili?
Že rovnosť medzi mužmi a ženami nie je dosiahnutá vo viacerých oblastiach. Z výsledkov analýzy vnímame nerovnováhu zastúpenia mužov a žien tak medzi študentmi, ako aj zamestnancami, nižšiu grantovú výkonnosť akademických zamestnankýň či klesajúci podiel študentiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári