Košický stavebný úrad vyzliekol nový stavebný zákon z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) donaha. Zamestnanci úradu nesúhlasia s tvrdeniami politikov o tom, že novinka prinesie stavebníkom možnosť stavať už za pár týždňov. Naopak, podľa nich sa stane v mnohých prípadoch proces získavania povolení zložitejším, časovo náročnejším a nedostupnejším. Z konaní nevymiznú ani obštrukcie.
Varujú, že nová legislatíva, ktorá má platiť od 1. apríla 2024, je v podstate generálnym pardonom na doterajšiu nelegálnu výstavbu. Čierna výstavba, ktorá vznikne po tomto termíne, má byť likvidovaná na náklady stavebníka.
Stavebný úrad Košice si tiež všimol. že nová legislatíva obsahuje viacero nezrovnalostí, pričom avizuje, že tieto diery v zákone môžu byť v budúcnosti zneužívané advokátmi, zastupujúcimi účastníkov konaní. Nový proces bude vyhovovať skôr developerom.
Odpovede na naše otázky stavebného úradu, ktorý vedie Iveta Kramárová, nám sprostredkoval Magistrát mesta Košice.
Nový stavebný zákon má podľa jeho tvorcov ale i politikov, ktorým sa ho nakoniec podarilo presadiť, priniesť pre všetkých stavebníkov množstvo pozitív. Súhlasíte?
- Za stavebný úrad môžeme povedať, že pozitíva v tomto zákone nevidíme. Ak sa zameriame na základný proces smerujúci k povoleniu stavby, verejnosti je zo strany politikov prezentované, že celý povoľovací proces bude jednoduchší, kratší a prístupnejší ľuďom. Avšak nič z toho nie je pravda.
Musíme vychádzať len z paragrafového znenia zákona o výstavbe a z neho vyplýva, že povoľovací proces sa skladá z troch fáz, zo strany povoľujúcich orgánov aj stavebníka bude potrebných viac úkonov ako v súčasnosti, úkony v jednotlivých fázach sú duplicitné – viackrát sú oslovené v procese dotknuté orgány, projektant vypracúva dve štádiá projektu, kombinuje sa klasické správne konanie s procesmi nedostatočne zadefinovanými v zákone a to všetko robí proces nelogickým, prekombinovaným a zdĺhavým. Zákon je postavený na používaní informačného systému, na čo nie je veľké percento populácie Slovenska pripravené.

Na úvod by sme si mohli povedať, ako prebieha získavanie stavebného povolenia dnes?
- Prostredníctvom stavebného konania, ktoré je klasickým správnym konaním s tromi základnými úkonmi.
Prvým je oznámenie o začatí konania, v ktorom sa určí termín ústneho pojednávania, zvyčajne spojeného s miestnym zisťovaním uskutočneným na mieste budúcej stavby.
Druhým je toto ústne pojednávanie s miestnym zisťovaním, na ktorom stavebný úrad preskúma, či nedošlo k začatiu stavby bez stavebného povolenia a preveria sa vzťahy v prostredí, najmä odstupy od susedných objektov. Majú možnosť sa ho zúčastniť účastníci konania, ktorí sa oboznámia s projektom a priamo na prerokovaní sa vyhodnotia ich námietky a pripomienky.
Tretím úkonom je rozhodnutie, ktorým sa stavba povolí, určia sa podmienky jej realizácie, rozhodne sa o námietkach. Do doby, kým 100 % populácie Slovenska nebude schopné bez problémov používať informačné systémy v plnej miere, nemožno na proces povoľovania stavieb vymyslieť efektívnejší, jednoduchší, zrozumiteľnejší, spravodlivejší proces, ako je toto klasické správne konanie, vytvorené v 60. rokoch 20. storočia.

Čo čaká stavebníka podľa nového stavebného zákona?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári