Korzár logo Korzár Košice

Rabujú kontajnery, odpad prevážajú vlakmi. Chcela vystúpiť, stopli ju dvere z obývačky

Žobrú aj desiatu detí pri škole.

Vyberajú košické kontajnery. Vyberajú košické kontajnery. (Zdroj: Kristián Sabo)

KOŠICE. Mestské časti Sídlisko Ťahanovce a obec Ťahanovce zaplavili vyberači kontajnerov.

Do Košíc sa z regiónu prepravujú vlakom, robia neporiadok, prednedávnom dokonca ukradli psa.

Kontajneroviská majú podelené, majú svoje teritóriá, na ktoré si robia výsostné právo.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Okrem samospráv, ktoré bubnujú na poplach, to negatívne vnímajú cestujúci aj polícia.

Chcela vystúpiť, stopli ju dvere z obývačky

„Vo večerných osobákoch na trati Košice - Krompachy je to niekedy neznesiteľné. Mladí ľudia z richnavskej osady, ktorí chodia vyberať kontajnery do Košíc, naložia do vagónov všetko, čo sa im hodí, a nie je to nič, čo by chcel človek počas jazdy vlakom zažiť,“ vyrozprávala nám svoj zážitok cestujúca Anna.

SkryťVypnúť reklamu

Vraví, že keď sa raz chystala vystúpiť, zrazu mala pred sebou klasické presklené obývačkové dvere, ktoré úplne zatarasili tie vlakové.

Všetci cestujúci museli prejsť do vedľajšieho vozňa, aby sa dostali von.

„Bola to viac-menej úsmevná príhoda. Hrozné sú hlavne tie obrovské plné tašky, vrecia, v dekách a plachtách zabalené smeti. Odporne to zapácha aj v zime, nieto ešte počas letných horúčav.“

Cestujúci podľa Anny nezmôže nič.

Ak ich vlakový sprievodca požiada, aby veci nechali v chodbičke pri toaletách, je to bez úspechu. Nikto to nerieši.

„Tieto cesty za kontajnermi sú dokonalou ukážkou toho, ako u nás nefunguje systém,“ vysvetlila cestujúca.

Problém v poslednej dobe vyeskaloval.

Do Košíc prichádza čoraz viac neprispôsobivých občanov, ktorí vyberajú kontajnery a od miestnych si pýtajú stravu či peniaze.

SkryťVypnúť reklamu

Pred niekoľkými dňami dokonca v obci Ťahanovce ukradli šteňa nemeckého ovčiaka. Keď sa páchateľ zbadal na internete, prišiel ho osobne vrátiť majiteľom. Nepáčilo sa mu, že ho videli ľudia na sociálnej sieti.

Súvisiaci článok Z dvora ukradol nemeckého ovčiaka. Keď sa zbadal na internete, prišiel ho vrátiť Čítajte 

Nestihli vlak, aj s deťmi boli cez noc na ulici

Starosta košickej mestskej časti Sídlisko Ťahanovce Miloš Ihnát (nezávislý) hovorí, že ide v podstate o neriešiteľný problém.

Pred niekoľkými dňami zvolal stretnutie so štátnou i mestskou políciou, keďže si samosprávy samy už poradiť nedokážu.

„Chodievajú sem od Richnavy zo Spiša, nechcem však nikoho obviňovať. Sú to občania, ktorí sú spôsobilí na právne úkony, teda sú aj zodpovední za svoje skutky. Nastúpia do vlaku, na ktorý peniaze majú. Vystúpia na zastávke Ťahanovce obec a potom prechádzajú až na sídlisko,“ vraví Ihnát.

SkryťVypnúť reklamu

Tam vyhľadávajú kontajneroviská. Na Varšavskej ulici sú prekryté a uzamykateľné. No ide skôr o výnimku ako pravidlo, keďže sídlisko má problém s pozemkami.

„Škoda, že sa to neriešilo pred rokmi, polovica sídliska už mohla byť, čo sa týka kontajnerov, zastrešená. Teraz máme veľký problém, robia neporiadok. 'Triedia' nám odpad, je tu aj riziko nejakých infekcií či chorôb. V noci som prechádzal sídliskom kvôli nefunkčnej lampe, ktorú som šiel skontrolovať. Zbadal som skupinu ľudí, vybrali vrecia z kontajnera von, hodili ich na zem a rozobrali. A potom to nechali tak.“

Ihnát hovorí, že ich ihneď upozornil, aby odpad pozbierali a hodili späť.

O niekoľko minút stretol tú istú skupinu pri tej istej činnosti na inej ulici.

„Upozorňoval som ich. Ale viete, toto je len omrvinka. Kontajnerov máme veľa. Ani do Richnavy sa nevrátili. Nemali na lístok a navyše aj zmeškali vlak. Čiže celá rodina dvoch dospelých s troma malými deťmi ostala na sídlisku až do rána.“

Súvisiaci článok Obyvateľ Novej Terasy sa sťažuje na vyberačov kontajnerov Čítajte 

Starosta: Nahrádzame smetiarov

Podľa Ihnáta majú vyberači kontajnerov aj nočné zmeny.

Sídlisko s tým nič urobiť nevie, keďže polozapustené a zapustené kontajneroviská nemôžu kvôli podzemným sieťam urobiť.

„A bude ešte horšie. Ak vidíme prognózy zvyšovania cien, nič iné čakať nemožno. Všetko dražie a oni si hľadajú veci, ktoré buď zužitkujú pre vlastnú potrebu, alebo odpredajú. Nájazdy boli aj budú, musíme ísť cestou ochrany a, samozrejme, všímavosti ľudí. Ak ich aj mestská polícia prichytí, čo zmôže?“

Ihnát poukazuje na nízku vymožiteľnosť práva, keďže títo ľudia na zaplatenie pokút nemajú.

A tak naďalej zanechávajú za sebou spúšť.

Ráno nastupujú zamestnanci samosprávy, aby po nich upratali.

„Robíme smetiarsku činnosť. Stojí nás to peniaze, mzdy zamestnancov, kvalifikovaných údržbárov, ktorí by mali robiť inú prácu. Denne vyzbierame asi desať vriec odpadu len po týchto nájazdoch. Chodia organizovane, celé rodiny. Neštítia sa ničoho, dokonca pri základnej škole pýtali desiatu od žiakov. To už je vrchol.“

Sex na zastávke

Na sídlisku vraj operujú dva druhy skupín.

Jedna ide po šatstve a ako-tak dodržiava pravidlá. Druhá obsah kontajnera vyberie, čo im vyhovuje, to si zoberú a zvyšok rozhádžu.

Ihnát na stretnutí s políciou žiadal ráznejšie kroky.

„Stretli sme sa so štátnou aj mestskou políciou. Požiadal som štátnu políciu, aby sa necítila ako štát v štáte. Ľudia v kuse útočia len na mestskú políciu, ale jednoducho štátna polícia je tu tiež. Máme obvodné oddelenie Policajného zboru. Dohodli sme sa, že budú častejšie vzájomne hliadkovať. Aj na železničnej zastávke. Tam sa totiž aj súloží a to dokonca za bieleho dňa. Nie je mysliteľné, aby sa na to ľudia pozerali. Ide o výtržníctvo v priamom prenose a to už musí zasiahnuť aj polícia,“ hovorí.

Starosta Ťahanoviec vraví, že komunikoval aj so železnicami. Keď však majú cestujúci zaplatený lístok, ani oni nič nezmôžu.

„Ak je služba zaplatená, tak ich vo vlaku jednoducho nechajú. Myslím si však, že ani sprievodca nemá chuť naťahovať sa s desiatkami ľudí s odpadom. Vagón sa jednoducho vyprázdni a slušní ľudia cestujú v inom,“ uzavrel Ihnát.

Súvisiaci článok Zberači smetí otvárajú uzamykateľné kontajneroviská vlastným kľúčom Čítajte 

Obcou Ťahanovce migrujú a škodia

Problémy s nájazdmi na kontajnery a odpadom má aj obec Ťahanovce.

Prednosta úradu Peter Kasterko vraví, že aj oni sa už zmenili na smetiarov.

„Máme problém s ľuďmi, ktorí prichádzajú vlakmi zo Spiša. Vystupujú na železničnej stanici Ťahanovce. Migrujú smerom na sídlisko, navštevujú kontajnery, otravujú ľudí, je to nepríjemné,“ povedal nám Kasterko.

Dodal, že rušia aj nočný pokoj, hlavne na Repnej ulici, čo je hlavná trasa na sídlisko.

„Žiadali sme políciu nejakým spôsobom zabezpečiť, aby títo vykrádači kontajnerov mali obmedzený prístup. Rozmýšľali sme aj o uzamykateľných kontajneroch, tie sa však všade neosvedčili. Sme ľudia, niekto zamkne, niekto ich nezamkne. Veľa však nezmôžeme, je sloboda pohybu. Prídu, naberú si odpad a odvezú ho vlakom. Keď sme sa pýtali, či to železniciam neprekáža, dostali sme odpoveď, že čo je pre niekoho odpad, pre iného odpad nie je.“

Aj podľa Kasterka sa skupiny presúvajú organizovane. Ako samospráva ich obmedziť nevedia.

„Už aj kradnú a obťažujú ľudí. Robia neporiadok, my ich však musíme prichytiť. Keď zbadajú policajtov, trochu ustúpia. Vedia, že by mohli mať problém. Naši ľudia sú však právom nazlostení. Migrácia s odpadom popod okná je nepríjemná.“

Skupiny vraj tvorí osem až desať ľudí, len výnimočne menej.

Pri odchode postávajú na peróne, čakajúc na vlak si často triedia donesený odpad a obťažujú ostatných cestujúcich.

„Od ľudí si pýtajú vodu či peniaze. A my každý deň zbierame po nich odpad. Dokonca, keď ho majú veľa a nevládzu ho odniesť, skryjú si ho v kríkoch. Denne vyzbierame aj štyri vrecia odpadkov. Katastrofa. Nedávno zmizol pes, takže začínajú aj krádeže. Je najvyšší čas s tým niečo urobiť. Stretli sme sa s políciou, hádam to pomôže,“ dodal Kasterko.

Polícia: Budeme dávať pokuty

Krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová nám potvrdila, že došlo k stretnutiu kompetentných, kde sa prijali konkrétne opatrenia.

„Výsledkom vzájomného stretnutia je zvýšený výkon služby príslušníkov Policajného zboru v súčinnosti s Mestskou políciou Košice. V prípade zistenia tohto konania bude polícia postupovať nekompromisne, policajt je oprávnený na mieste uložiť blokovú pokutu. Situáciu budeme monitorovať aj vo vlakoch, policajti sa zamerajú na túto skupinu obyvateľov, najmä na dôvody ich cesty z okresu do okresu,“ vysvetlila Ivanová.

Súvisiaci článok Zberači smetí otvárajú uzamykateľné kontajneroviská vlastným kľúčom Čítajte 

Problém je v celom meste

Mestská polícia tvrdí, že problémy s nedovoleným vyberaním odpadu z kontajnerov sa vyskytujú nielen na sídlisku a v obci Ťahanovce, ale na celom území mesta.

Príslušníci Mestskej polície mesta Košice vykonávajú kontroly stanovíšť kontajnerov rozmiestnených po celom území mesta.

„Žiaľ, pri tak vysokom počte stanovíšť nie je reálne možné, aby sme každé z nich kontrolovali nepretržite 24 hodín denne a sedem dní v týždni. Mestská polícia je totiž, okrem týchto kontrol, povinná plniť aj množstvo iných zákonných úloh. Aj napriek maximálnemu úsiliu, ktoré vynakladáme, sa môže stať, že na nejakom mieste dôjde k nedovolenému nakladaniu s odpadom alebo k inému protiprávnemu konaniu, ale policajná hliadka sa práve v tom okamihu na danom mieste nenachádza,“ uviedol za mestskú políciu hovorca mesta Dušan Tokarčík.

Dodal, že čakajú na oznámenia obyvateľov na tiesňových linkách.

„Na miesto udalosti bude vyslaná policajná hliadka, ktorá situáciu preverí a rozhodne o ďalšom postupe. Príslušníci mestskej polície od začiatku tohto roka riešili v meste až 2737 deliktov na úseku nedovoleného vyberania odpadu z kontajnerov. Čo sa týka cestovania ľudí zo zastávky Ťahanovce smerom na Richnavu, respektíve kamkoľvek, mestská polícia ani žiadna iná inštitúcia podľa zákona nemôžu zakázať a ani iným spôsobom obmedziť takýto voľný pohyb osôb prostredníctvom verejnej dopravy,“ uzavrel Tokarčík.

Železnice: O ničom nevieme, dajte vedieť

Hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč tvrdí, že za posledný rok neevidujú žiadnu sťažnosť k problému prepravy odpadu cestujúcimi.

„Vlakový personál nemá právo prehľadávať osobné veci cestujúcich, ktoré si nosia napríklad v taškách. Z tohto dôvodu ich nemôže ani z prepravy vylúčiť. Ak sa však cestujúci sťažujú na silný a neznesiteľný zápach ich spolucestujúcich, prípadne ho zacíti náš vlakový personál, podľa prepravného poriadku má právo takéhoto cestujúceho z prepravy vylúčiť. Ide predovšetkým o ľudí bez domova, ktorí zároveň veľmi často nemajú ani zakúpený cestovný lístok,“ vysvetlil Kováč.

Doplnil, že aby podobné prípady mohli riešiť, je potrebné na to upozorniť vlakový personál alebo dať o tom vedieť prostredníctvom online formulára na stránke zssk.sk/zakaznicke-podania/.

„Každé podanie i sťažnosť posúdime a odpovieme do 30 dní. Na základe podobných podnetov od cestujúcich sa nám podarilo napríklad na severnej trase v nočných rýchlikoch R 614/615 z Bratislavy do Humenného a späť a rovnako aj na južnej trase v nočných rýchlikoch R 800/801 z Bratislavy do Košíc/Prešova a späť zaviesť SBS službu. Tá dohliada na bezpečnosť cestujúcich a aj našich zamestnancov,“ dodal Kováč.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 251
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 768
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 886
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 824
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 6 773
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 133
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 696
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 877
  1. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  2. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  5. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  6. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  7. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  8. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 566
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 451
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 248
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 372
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 072
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 384
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 112
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 343
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ivan R. V. Rumánek: K zájmenu "svůj"
  2. Ján Škerko: Čo sa deje práve teraz? Rúca sa starý svet.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Jozef Pivarník: Agent Kotlár: Muž, Ktorý Odhalil Všetko (A Možno Aj To, Čo Neexistovalo)
  5. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  6. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  7. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  8. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 566
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 451
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 248
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 372
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 16 072
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 384
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 112
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 343
  1. Tupou Ceruzou: Medvede
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  4. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  5. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  6. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  7. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  8. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu