KOŠICE. Pocity odlúčenia, frustrácie, strachu z vojny, nespokojnosť so svojím vzhľadom.
Aj to boli témy, o ktorých sa 16-ročná Košičanka Terézia Štefanová zhovárala ako dobrovoľná poradkyňa na Linke detskej dôvery.
Žiaci a študenti prežívali a prežívajú náročné obdobie. Najprv prišla pandémia, ktorá im vzala možnosť stretávať sa s kamarátmi, študovať spolu s ostatnými v školských laviciach, museli si zvyknúť na nový systém vyučovania.

Pandemické opatrenia sa konečne uvoľnili, aby ich vystriedala vojna na susednej Ukrajine, ktorá vniesla do životov všetkých Európanov veľkú neistotu.
Žiaden problém nie je banalita
Terézia spolu so svojou pracovnou skupinou odpovedala na online otázky mladých ľudí, ktoré boli uverejnené na portáli Linky dôvery.
Dobrovoľníci mali brať každý problém vážne a pristupovať k nemu s empatiou.
„Pravidlo, ktoré som si najviac zobrala k srdcu, bolo, že nemáme banalizovať žiaden problém, hoci by sa nám zdal akokoľvek malý. Pre danú osobu môže ísť o najhoršiu vec na svete, takže sme ho nemali zmenšovať a porovnávať s problémami druhých ľuďmi,“ vraví Terézia.
Svojich rovesníkov navádzala počas online rozhovorov na to, aby sa snažili nájsť riešenia.
Nemala im dávať konkrétny návod, aby sa mladí ľudia príliš nespoliehali len na linku, ale mala ich najmä podporiť, aby hľadali vlastné riešenia.
Linka mala byť posledným útočiskom, kontaktovať ju mali až v prípade, že sami nenachádzali žiadne riešenia.
Z toho dôvodu poskytovali všetky poradkyne rady anonymne, predchádzalo sa tým narušeniu ich súkromia.
Frustrácia, strach o život
Problémov, s ktorými sa trápili mladí ľudia, bolo mnoho.
Počas školského roka sa obsah správ menil, časté boli ťažkosti vo vzťahoch, nepochopenie v rodine, neistota týkajúca sa fyzického vzhľadu aj vojna na Ukrajine.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári