KOŠICE. V Košiciach sa pri zmene územného plánu stala kuriózna, ale vážna chyba.
Jedna trojmilimetrová čiarka môže rozhodnúť o zbúraní alebo legalizácii čiernej stavby. Fatálny omyl, aký som za 30 rokov svojej praxe ešte nezažil, komentuje jeden z aktérov.
Niektorí však vidia aj možný prefíkaný plán a podvod alebo falšovanie verejnej listiny.
Mesto čelí pre porušenie stavebného zákona protestu prokurátora a primátor Jaroslav Polaček (nezávislý) ohlásil interné vyšetrovanie a trestné oznámenie.
Ďalšie trestné oznámenie, avšak smerujúce, naopak, proti mestu za zneužitie právomoci verejného činiteľa, už podal bývalý šéf kancelárie primátora Richarda Rašiho (vtedy Smer, teraz Hlas) a zároveň jeho spolužiak z gymnázia Martin Petruš.

Chyba môže zlegalizovať čiernu stavbu Petruša
Práve Rašiho exkancelár môže profitovať z toho, že poslanci teraz schválili niečo, o čom zrejme ani nevedeli, že v návrhu je, a čo sa vlastne na zastupiteľstvo vôbec nemalo dostať.
Pri zmene územného plánu totiž nenápadne prešlo zrušenie stavebnej čiary medzi prístupovou cestou a garážou pri rodinnom dome Petruša, ktorú pri stavbe nedodržal.
Vďaka tejto chybe a zrušeniu stavebnej čiary by si garáž, namiesto jej zbúrania, mohol konečne zlegalizovať a celý dom skolaudovať.
Stavebný úrad mesta Košice už pritom Petrušovi jeho čiernu stavbu nariadil odstrániť, ale on sa odvolal a stále čaká na definitívny verdikt.

Petruš mohol stavať dom vďaka zmene za Rašiho
Kauza, ktorú tento rok riešia primátor Polaček a zastupiteľstvo, súvisí s tým, čo sa udialo ešte za primátora Rašiho a jeho vtedajšieho kancelára Petruša pred desiatimi rokmi.
Rok po zvolení Rašiho a po nástupe jeho pravej ruky Petruša v roku 2011 totiž dalo mesto spracovať zmeny a doplnky územného plánu zóny mestskej časti Myslava na okraji Košíc.
Tam mal kancelár primátora pozemok vo veľkej záhradkárskej lokalite Kamenný potok.
Malú časť, päť parciel a posledná bola práve Petrušova, prekvalifikovali na výstavbu rodinných domov.
Petrušov a susedný pozemok však dostali podmienku, že stavať môžu až 6 metrov od cesty (stavebná čiara).
Tak to v roku 2012 zastupiteľstvo aj schválilo.

Kancelár primátora staval prirýchlo a načierno
Petruš však nepočkal a na základe stavebného povolenia na rekreačnú chatku (80 m2) začal stavať luxusnú vilu (250 m2) s bazénom, oplotením a garážou príliš blízko cesty.
Okrem nedodržaného tvaru a pôdorysných rozmerov objektu porušil i stavebnú čiaru.

Tvrdil, že vedel, že tam bude zmena na rodinné domy, a tak rátal, že potom to dá do poriadku.
Dom v rozpore so stavebným povolením a územným plánom dokončil Petruš až v roku 2018.
V tom istom roku sa kauza prevalila a novým primátorom sa stal opozičný poslanec Polaček.
Petruš ešte pred voľbami z radnice odišiel, od stavebného úradu dostal pokutu a začalo sa konanie o legalizácii alebo odstránení stavby, vrátane garáže nerešpektujúcej stavebnú čiaru.
Nové zmeny sa Petrušovej lokality vôbec týkať nemali
Šanca, aby nemusel búrať, mu však svitla vlani, keď sa magistrát pustil do obstarávania ďalších zmien a doplnkov územného plánu zóny Myslava.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári