Korzár logo Korzár Košice

Štofková: Bol to režim pretvárky. Aby sme si udržali prácu, hrali sme divadlo

Pomáhala tvoriť demokratické Košice.

Bývalá učiteľka slovenčiny a literatúry a prvá porevolučná viceprimátorka Košíc Judita Štofková. (Zdroj: Korzár/Daniela Marcinová)

Vyrastajúc v rodine dvoch učiteľov sa JUDITA ŠTOFKOVÁ rozhodla, že aj ona celý svoj život zasvätí vzdelávaniu mládeže. Do práce nastúpila v 60. rokoch, kedy bolo úlohou učiteľov vychovať z detí nadšených budovateľov socializmu. Ako však hovorí, ona sama sa vnútorne s režimom nikdy nestotožnila.

„Ja som cítila, akoby s tým nesúhlasilo 90 percent ľudí, ale pre udržanie svojej existencie, alebo svojej práce, vstúpili do strany a možno tam boli aj aktívni. Aj ja som bola veľmi aktívna a mala som absolútne negativistický postoj k režimu. Hrali sme divadlo,” priznáva.

Prostredníctvom slovenčiny a literatúry, ktorú vyučovala, snažila sa teda študentom prezentovať aj myšlienky či knihy, ktoré režim nepodporoval. Neskôr, počas Nežnej revolúcie, otvorene hovorila o problémoch, s ktorými skostnatené a ideológiou ovládané školstvo muselo bojovať.

Po revolúcii sa Judita Štofková stala prvou viceprimátorkou Košíc. Ako však hovorí, ideály o spoločnom budovaní slobodného štátu, v ktorom nebude nik kradnúť a nik nebude úplatný, s ktorými do funkcie vstupovala, sa rýchlo stretli s realitou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď ste začali v šesťdesiatych rokoch učiť, komunisti boli pri moci už viac než jedno desaťročie a školstvo bolo touto ideológiou silno ovplyvnené. Vnímali ste to ako mladá študentka? Aký ste mali postoj k režimu?

- Všetko som veľmi dobre vnímala. Dodnes mám pred očami obraz môjho otca, ktorý večer sedí s uchom nalepeným na rádiu a počúva Slobodnú Európu. Ja som v roku 1948, keď bol prevrat, mala deväť rokov a počula som debaty v rodine. Od útleho detstva som od rodičov získavala výchovu, že to, čo sa deje, nie je správne. Moji rodičia nikdy neboli v strane a tento nový režim pre nich nikdy nebol prijateľný.

Manžel mojej najstaršej sestry si vlastnými rukami v Prešove postavil pálenicu, ktorá veľmi dobre prosperovala. Po prevrate mu ju znárodnili a dokonca nesmel v Prešove ani pracovať. Ak sa chcel zamestnať, museli ísť mimo mesta, potom pracoval v Rožňave. Medzitým moja sestra porodila troch synov. Aj dom, v ktorom bývali, im zobrali. Až na veľký tlak dovolili, aby tam s tými tromi deťmi zostala.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredná sestra Gabriela v roku 1949 emigrovala. Moji rodičia mali pre to dosť problémov, ale nikdy sa nevzdali. Až potom sme sa dozvedeli, že všetku korešpondenciu, ktorá prichádzala, polícia zhabala a nedoručila. Až po dvoch rokoch sa dozvedeli, že sestra skončila v Austrálii. Od detstva som teda cítila, že tu nie je niečo v poriadku a prirodzene bol vo mne vzťah k slobodnejšiemu a demokratickejšiemu životu.

Ako ste sa potom s týmto postojom a cítením vysporiadali s komunistickým školstvom, keď učitelia boli nútení sa chtiac-nechtiac podieľať na budovaní režimu?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným Korzar.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C9BB2 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Ministerstvo vnútra nechce ukázať ich výstupy.


11
Mestský úrad Čadca.

Najväčšieho dlžníka domáci zrejme nepoznajú.


Pápež Lev XIV. pred inauguračnou omšou.

Lev XIV. sľúbil, že vynaloží všetko úsilie.


6
Predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu