KOŠICE. Deti kedysi stačilo postrašiť, že pôjdu k Miklóssovi, a hneď skrotli. Vo väzení im totiž hrozilo bitie prútmi a šetriace dni o chlebe a vode.
Väznica v centre Košíc bola postrachom nielen pre deti.
V novembri si Košičania pripomínajú 120 rokov od smrti Franza Miklóssyho, po ktorom je historická Miklušova väznica pomenovaná.
Bol jedným z jej 73 správcov a jeho úradovanie trvalo 28 rokov.
Takmer zanikla
Väznicu tvorili pôvodne dva meštianske obytné domy z 13. storočia.
„Začiatkom 17. storočia sa z toho stala mestská väznica, ktorá tu pôsobila do roku 1911. Vtedy ju mesto ako vlastník venovalo Hornouhorskému múzeu, nášmu dnešnému Východoslovenskému múzeu. Boli tú územné sklady a budova chátrala. Tak sa v 30. rokoch 20. storočia mesto rozhodlo, že ju dá zbúrať, lebo neboli financie na obnovu. Voči tomuto zámeru sa postavila košická inteligencia na čele s riaditeľom múzea, Josefom Polákom. Argumentovali tým, že je to nádherný gotický objekt, ktorý si zaslúži ochranu,“ opisuje záchranu väznice Richard Papáč, historik z Východoslovenského múzea.
Kompletnou obnovou prešla v roku 1942, keď tu bola zriadená expozícia mestských dejín a trestného súdnictva, ktorá tam je v pozmenenej podobe dodnes.

Od čižiem k väzňom
Franz Miklóssy bol pôvodne čižmársky majster. Do povedomia verejnosti sa dostal aj tým, že na svojom pozemku, na dnešnej Vrátnej ulici, pestoval tabak.
V roku 1861 sa stal správcom väznice, nevedno však, ako sa k tomu dostal.
Skoro ovdovel, mladá manželka mu umrela na infarkt, a tak sa musel postarať o ich dve deti.
Neskôr sa znova oženil, vzal si Karolínu Mikschovú z Čiech, s ktorou už ale deti nemal.
„Pri 25. výročí jeho šéfovania väznici vtedajšia košická tlač uverejnila pochvalný článok o tom, ako dobre sa mu darí ako správcovi. Uviedli, že mu prešlo rukami vyše 60-tisíc väzňov. V roku 1880 tu napríklad bolo najviac väzňov, spolu až 3490. Vtedajším zvykom bolo, že osoby boli väznené buď 24 hodín, 3 dni, 7 dní, málokto až pol roka alebo dlhšie. Ale mnohí boli väznení len jeden až dva dni. Miklóssy kvôli veku skončil vo funkcii v roku 1889 a až do svojej smrti v roku 1902 poberal od mesta niečo ako dôchodok,“ vysvetľuje Richard Papáč.
Odkazy na stenách
Život v Miklušovej väznici bol na míle vzdialený dnešným podmienkam vo väzeniach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári