KOŠICE. Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny (V4) sa vo štvrtok stretli v Košiciach, kde sa koná summit v rámci slovenského predsedníctva vo V4.
Ako informoval Úrad vlády SR, rokovať budú najmä o aktuálnej situácii v Európe v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine a energetickou krízou.
Do Košíc prišli všetci premiéri krajín V4.
Okrem predsedu slovenskej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO) aj český premiér Petr Fiala, maďarský premiér Viktor Orbán a predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki.

Orbánov šál aj vstup severanov do NATO
Morawiecki v súvislosti s košickým stretnutím uviedol, že Poľsko spolu s Českom a Slovenskom na ňom požiada Maďarsko, aby urýchlene ratifikovalo vstup Fínska a Švédska do NATO.
Fiala zase avizoval, že na summite sa bude hovoriť aj o šále s mapou veľkého Uhorska, s ktorým pózoval maďarský premiér, čo spôsobilo medzinárodný rozruch.

Heger daroval Orbánovi nový šál
Slovenský premiér Eduard Heger daroval svojmu maďarskému partnerovi Viktorovi Orbánovi šál s nápisom Slovakia.
Pred samitom V4 v Košiciach sa so šálom obidvaja aj odfotili a fotku zverejnili na sociálnych sieťach.
„Všimol som si, že Viktor Orbán má starý šál, preto som mu dnes daroval nový," zdôvodnil Heger.
Orbán sa pred pár dňami objavil so šálom s mapou veľkého Uhorska.
Pod štvrtkovú fotografiu s Hegerom napísal: „Maďar - Slovák, dvaja dobrí priatelia! V Košiciach sa začína samit V4."
Predseda maďarskej vlády spôsobil medzinárodný rozruch, keď vo videu zverejnenom na sociálnej sieti pózoval so šálom s mapou veľkého Uhorska. Rumunský rezort diplomacie i český minister zahraničných vecí Jan Lipavský označili Orbánov prejav za neprijateľný. Podobne sa vyjadrili aj ďalšie krajiny vrátane Chorvátska a Ukrajiny.
Šéf slovenskej diplomacie Rastislav Káčer k Orbánovej kauze povedal, že ju treba vnímať v kontexte udalostí.
„Keby to niekto raz za čas urobil, dokážeme to galantne prehliadnuť - s úsmevom. Toto gesto však vnímame v kontexte udalostí, ktoré sa vyvíjajú a dejú. Je to vrchol ľadovca a moment, na ktorý bolo treba reagovať," uviedol.
Podľa štátneho tajomníka rezortu diplomacie Andreja Stančíka je to „extrémne necitlivé, obzvlášť vzhľadom na vojnu na Ukrajine, kde si Rusko odtrhlo časť
cudzieho územia".
Veľké Uhorsko zahŕňa okrem samotného súčasného Maďarska aj časti území Srbska a Ukrajiny, ale aj časti členských krajín Európskej únie, Slovenska, Rakúska, Chorvátska a Rumunska.
Orbán: Futbal je futbal, politika je politika
„Futbalový zápas je futbalový zápas, politika je politika, tieto dve veci sa
nemiešajú. Angličan hovorí, že 'take it easy', berte to s ľahkosťou," povedal vo štvrtok maďarský premiér Viktor Orbán na brífingu po samite predsedov vlád krajín Vyšehradskej štvorky v Košiciach.
Reagoval tým na svoju nedávnu fotografiu z futbalového štadióna, na ktorej má šál zobrazujúci mapu veľkého Uhorska.
Orbánov šál v mapou veľkého Uhorska spôsobil rozruch aj medzi slovenskými poslancami Európskeho parlamentu. Europoslanci Ivan Štefanec, Michal Šimečka, Martin Hojsík, Michal Wiezik, Vladimír Bilčík, Peter Pollák, Eugen Jurzyca
a Miriam Lexmann vydali vyhlásenie, v ktorom odmietli „nezmyselné provokácie Viktora Orbána".
Zároveň maďarského premiéra vyzvali k rešpektu k svojim susedom a k dodržiavaniu pravidiel.
Pomoc v zdravotníctve od susedov
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) počas rokovania požiadal predsedov vlád V4 o pomoc v zdravotníctve. Deklarovali mu ochotu pomôcť v prípade, že by Slovensko potrebovalo od budúceho mesiaca lekárov do nemocníc.
„O konkrétnych číslach sme sa ešte nevedeli dnes rozprávať, ale som rád, že kolegovia povedali, že preveria možnosti. Dnes už vedeli ponúknuť, že
v prípade hospitalizácií na pohraničí vedia ponúknuť svoje kapacity," povedal Heger.
Ratifikácia vstupu Švédska a Fínska o mesiac
Hlavnými témami štvrtkovej diskusie predsedov vlád bola vojna na Ukrajine, energetická kríza a migračná kríza. Zhodli sa na tom, že Ukrajine je potrebné
pomôcť aj budúci rok stabilnou finančnou pomocou, aby dokázala chrániť svoju krajinu.
Vyjadrili tiež podporu rýchlemu vstupu Švédska a Fínska do Severoatlantickej
aliancie (NATO), pričom apelovali na maďarského premiéra Viktora Orbána, aby aj Maďarsko čím skôr ratifikovalo vstup týchto krajín do NATO.
„Maďarsko podporuje vstup Fínska a Švédska do NATO," uviedol maďarský premiér.
„Vláda sa už rozhodla, informovali sme o tom už aj Švédsko a Fínsko. Neprišli ani o jednu sekundu členstva v NATO. Maďarsko určite poskytne potrebnú pomoc na ich pričlenenie sa k NATO," dodal.
Predseda poľskej vlády Mateusz Morawiecki ešte pred samitom avizoval, že Poľsko spolu s Českom a Slovenskom na ňom požiada Maďarsko, aby vstup uvedených dvoch krajín do Severoatlantickej aliancie urýchlene ratifikovalo.
„Dostali sme prísľub, že by k tomu malo dôjsť na prvom zasadnutí parlamentu počas nadchádzajúceho roka, k ratifikácii tak dôjde zhruba o mesiac a niečo," povedal.
To, že všetky krajiny V4 podporujú vstup Fínska a Švédska do NATO, potvrdil aj slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) i český premiér Petr Fiala.
Maďarsko čelí dvom migračným vlnám
V oblasti migračnej krízy sa zhodli na tom, že dôležité je zabezpečiť vonkajšie hranice schengenského priestoru.
„Vyjadrili sme pomoc a podporu Maďarsku, či už vyslaním ďalších policajtov, alebo aj finančným príspevkom," uviedol Heger po samite.
Poľský premiér Mateusz Morawiecki doplnil, že v časoch, keď na naše územia prichádzali stovky tisíc Ukrajincov, dokázali sme im otvoriť dvere a pomôcť. Teraz však vyzýva Európsku komisiu k väčšej finančnej pomoci pre krajiny V4, ktoré znášali vysoké náklady za pomoc Ukrajincom.
Viktor Orbán dodal, že Maďarsko je v špeciálnej situácii, keďže je jedinou krajinou v Európe, ktorá musí čeliť naraz dvom migračným vlnám.
Z dôvodu jeho geografickej polohy prišlo do Maďarska obrovské množstvo ukrajinských utečencov a aj v tejto migračnej vlne zaznamenali viac ako 250-tisíc pokusov o nelegálne prekročenie hraníc.
Orbán očakáva, že migračný tlak z juhu sa bude zvyšovať.
„Je férovou požiadavkou zo strany V4, aby aj Európska únia prebrala niečo z tejto záťaže,“ podotkol.
Ako ďalej doplnil, Maďarsko vytvorilo nový formát spolu so Srbskom a Rakúskom, ktorý je zameraný na ochranu hraníc. Na trojstrannom stretnutí s predstaviteľmi Rakúska a Srbska navrhne, aby prijali ponuku na pomoc od Slovenska, Česka a Poľska, za ktorú je vďačný.
Územná celistvosť pre Ukrajinu
Premiéri sa na samite zhodli na dôležitosti V4 a dohodli sa na tom, že budú naďalej spolupracovať a hľadať to, čo tieto štyri krajiny spája.
V téme vojny na Ukrajine sa všetci štyria premiéri zhodli na tom, že Rusko nemôže predstavovať hrozbu pre bezpečnosť Európy a Ukrajina si musí zachovať územnú celistvosť.
Zhoda panuje aj v názore, že Ukrajine je potrebné pomôcť aj budúci rok stabilnou finančnou pomocou, aby dokázala chrániť svoje územie.
„Viktor Orbán potvrdil jasnú pozíciu v kľúčových otázkach, a to je, že Rusko nesmie predstaviť hrozbu pre Európu a treba zachovať celistvosť Ukrajiny, to sú kľúčové veci. Zároveň nás uistil, že Maďarsko je pripravené aj finančne podporovať Ukrajinu, má len odlišný názor na to, akým konkrétnym spôsobom má byť tá pomoc poskytovaná,“ uviedol český premiér Petr Fiala s dodatkom, že v rámci V4 vždy hľadajú to, čo naše krajiny spája.
Čo sa týka energií, podľa slov Morawieckeho je navrhnutý strop ceny ruského plynu privysoký.
„Nielen občania Ukrajiny platia vysoké ceny za plyn, ale aj všetci Európania. Vyzývame EK, aby čo najrýchlejšie využila nástroje, ktoré má k dispozícii," vyhlásil. Spoločným cieľom V4 je podľa jej premiérov posilnenie odolnosti energetického systému a zbavenie sa závislosti od ruských fosílnych zdrojov.
Rokovanie premiérov vo formáte V4 sa koná po viac než pol roku.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári