Hrozbu hromadných výpovedí lekárov sa podarilo odvrátiť v hodine dvanástej. Vláda a Lekárske odborové združenie (LOZ) dospeli k dohode len niekoľko dní pred odchodom dvetisíc lekárov z nemocníc. Tí stiahnu výpovede hneď, ako si štát splní svoju časť dohody.
Kým minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prirovnal postup lekárskych odborárov k únosu dieťaťa za „výpalné“, podpredseda LOZ v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach (UNLP) MARTIN PAULO hovoril o víťazstve v prospech pacienta.
Odborár, ktorý ešte pred rokom a pol sedel vo vedení univerzitnej nemocnice, sa pokúsil vysvetliť, prečo prišlo toto ultimátum zo strany odborov v súčasnej zložitej situácii. Politikárčenie odmietol. Zhovárali sme sa s ním krátko po tom, ako vláda a lekárske odbory dospeli k dohode.
Rokovať o nej mal zdravotnícky výbor parlamentu. Ale pred predstavením tohto návrhu z výboru odišli opoziční poslanci s vysvetlením, že ho nedostali dopredu. Výbor tak nebol uznášaniaschopný. Zasadnutie výboru tak bude pokračovať v stredu na poludnie.
Parlament potom musí prijať zákon, ktorý lekárom zvýši platy. Podpísať ho musí aj prezidentka Zuzana Čaputová. To všetko sa musí stihnúť do stredy večera 30. novembra. Ak nie, vo štvrtok 1. decembra prídu naše nemocnice o dvetisíc lekárov.
V rozhovore sa okrem iného dočítate:
- Čo by pre východné Slovensko znamenal odchod lekárov
- Prečo sú pre lekárov výpovede jediným možným riešením
- Prečo lekári prišli so svojimi požiadavkami teraz
- Aký súvis s ultimátom lekárov má politika
- Aké nesystémové riešenia v zdravotníckom sektore zaviedol Igor Matovič
- Prečo zdravotníctvo nezachráni tlieskanie ľudí na balkónoch
- Kto bude víťazom sporu medzi lekármi a vládou
Celkovo podalo výpovede viac ako dvetisíc nemocničných lekárov. Koľko bolo z košických pracovísk?
- V UNLP Košice podalo výpovede 220 lekárov. Celkovo je v tejto nemocnici okolo 800 až 900 lekárov. Tie čísla sú rôzne, pretože nemocnica zamestnáva okrem ľudí s plnými úväzkami i lekárov, ktorí sú napríklad zamestnancami Lekárskej fakulty (LF) Univerzity P. J. Šafárika. Teda okrem toho, že sa podieľajú na vykonávaní zdravotníckej starostlivosti, zabezpečujú aj výuku študentov všeobecného lekárstva, zubného lekárstva, ale i ošetrovateľstva. Napríklad časť doktorandov z LF má len minimálny úväzok. Čiže nemocnica má zhruba 600 celých úväzkov lekárov.

Výpovede podávali aj lekári v Detskej fakultnej nemocnici Košice. Celkovo ich bolo 66. No v prípade výpovedí nejde len o počty, ale aj o štruktúru lekárov, ktorí sa rozhodli zapojiť. Väčšinou sa pridávali lekári, ktorí sú dlhodobo najviac vyťažovaní a frustrovaní. To sú ľudia pracujúci v tých najakútnejších odboroch. Čiže sú to anestéziológovia, úrazoví chirurgovia, neurochirurgovia, ortopédi, bežní chirurgovia či urológovia alebo neurológovia a internisti. Na týchto lekárov je nápor práce najväčší.
Ak by došlo k tomu, že by lekári skutočne odišli, čo by to znamenalo pre pacienta na východnom Slovensku?
- Keď si zoberieme napríklad neurochirurgické pracovisko UNLP, je to jediné takéto zariadenie na východ od Banskej Bystrice. Na tomto pracovisku dalo výpovede 100 percent lekárov, ale aj zdravotných sestier. Čiže ak by došlo k naplneniu výpovedí, tak by na tomto pracovisku úplne skolaboval systém poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári