Ruské vojská vo štvrtok 24. februára 2022 po štvrtej hodine ráno začali s inváziou na Ukrajinu. Ruský prezident Vladimir Putin v televíznom prejave oznámil, že Rusko začína „špeciálnu vojenskú operáciu“. Pár minút po Putinovom prejave sa začali letecké a raketové útoky na viaceré ukrajinské mestá vrátane Kyjeva, Charkova, Odesy či Dnipra.
Prešlo približne 11 mesiacov a svet sledoval rôzne formy ruskej agresie. Do európskych štátov sa postupne uchyľovali ukrajinskí utečenci, útočisko hľadali najmä ženy s deťmi. Ani Slovensko, ako priamy sused Ukrajiny, nebolo výnimkou. Časť odídencov sa u nás usadila, pre časť sme sa stali tranzitnou krajinou a pokračovali do iných štátov. Zaujímalo nás ako vnímajú ukrajinskú otázku známi Košičania.
Pýtali sme sa ich: Ste spokojní s doterajšou integráciou Ukrajincov v Košiciach utekajúcich pred vojnovým konfliktom? Aké s nimi máte osobné skúsenosti? Ako hodnotíte postoj Slovákov/ východniarov s ukrajinskými odídencami?
V ankete nám odpovedali:
- Michal Cehlár, dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach
- Igor Stančík, viceprezident pre HR v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia
- Dušan Trnka, prezident FC Košice
- Milan Kolcun, košický sprievodca a spisovateľ
- Erika Kandráčová, manželka hudobníka Ondreja Kandráča
- Veronika Rabada, speváčka a herečka
- Marcel Vrchota, starosta mestskej časti Košice-Západ
Michal Cehlár, dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach

- Prečo nehľadať „win win“ riešenie, prečo to neskombinovať s pomocou pre náš región. Dlhodobo Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach mala viac ako 20 percent poslucháčov zo zahraničia, v súčasnosti je to okolo 50 percent, čo reprezentuje sumárne spektrum študentov na našej fakulte z 18 štátov.
Samozrejme, že najpočetnejšou skupinou sú poslucháči z Ukrajiny. Tento potenciál mladých ľudí, ktorých vzdeláme, naučíme ich mať pozitívny vzťah s našim regiónom, vieme využiť. Taký kapitál má cenu zlata. My sme na nich a ich výsledky hrdí.

Igor Stančík, viceprezident pre HR v Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia

- Otázka integrácie občanov Ukrajiny sa netýka len východného Slovenska, aj keď faktom je, že východ našej krajiny bol pre nich prvým kontaktným a nárazovým bodom. Na integráciu sa však treba pozrieť komplexne. Vlna solidarity Slovákov, ktorú so sebou vojna na Ukrajine priniesla, bola a je stále silná.
Okamžite sa podarilo zmobilizovať neziskový sektor, dobrovoľníkov, jednotlivcov. Všetci mali záujem pomáhať, pretože vedeli, že ľudia, ktorí k nám pred vojnou utiekli, nemali veľa času na to, aby urobili takéto zásadné životné rozhodnutie.
Mnoho firiem, vrátane tej našej, urýchlene vytvorilo pracovné podmienky pre ľudí z Ukrajiny, využívajú ich potenciál, skúsenosti a prax z domovskej krajiny.
Myslím si, že nič nie je dôležitejšie, ako dať ľuďom utekajúcim pred vojnou pocit, že sa u nás môžu cítiť bezpečne a aspoň do určitej miery žiť najmä pokojný život bez strachu.
Dušan Trnka, prezident FC Košice
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári