Dynamicky sa rozvíjajúce mesto. Košice ako druhá najväčšia slovenská metropola sa minimálne za posledné desaťročie zmenili. Obyvatelia a návštevníci ich na jednej strane chvália, na strane druhej tu nachádzajú aj rôzne „nášľapné míny", ktoré by bolo dobré odstrániť.
Krásne mesto, historické pamiatky, atraktívne centrum s jedinečnou atmosférou, dostupná príroda, hrdosť miestnych. To sú niektoré z pozitív, o ktorých možno v spojení s Košicami hovoriť. Ale taktiež o výrazných nedostatkoch v hromadnej doprave, cestnej infraštruktúre, v bytovej otázke, o slabých možnostiach pre cyklistov a nebezpečných dopravných úsekoch. Aj tieto negatíva si verejnosť pozorne všíma.
V ankete sme sa pýtali: Čo vnímate ako najväčší problém Košíc a čo sa vám na nich páči? Aké sú reakcie vašich známych na metropolu východu? Čo na nej kritizujú a naopak, čo obdivujú?
V ankete nám odpovedali:
Dominik Béreš, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach
Michal Burák, architekt
Michal Cehlár, dekan Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach
Peter Gombita, farár
Milan Kolcun, košický sprievodca a spisovateľ
Ondrej Šoth, riaditeľ Štátneho divadla Košice
Erika Kandráčová, manželka hudobníka Ondreja Kandráča
Marcel Vrchota, starosta mestskej časti Košice-Západ
Veronika Rabada, speváčka a herečka
Dominik Béreš, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach

- ... keď Košice sú tak ďaleko... Takto v úvode ironicky spomeniem azda „najväčší“ problém Košíc. Za ten sa často považuje spomínaná vzdialenosť od nášho hlavného mesta. V mnohých prípadoch som sa s touto vetou stretol nielen z úst známych či pracovných kolegov, ale aj štátnych funkcionárov.
Tam, kde je 400 kilometrov v západných štátoch bežný denne precestovaný limit, u nás je to neprekonateľná bariéra, ktorá často odstaví našu metropolu od morálnej, spoločenskej i finančnej podpory z centra krajiny, teda z Bratislavy.
O historických míľnikoch v problémových oblastiach by sa dalo hovoriť mnoho, avšak aktuálny fokus je na externý problém s blízkosťou konfliktu na Ukrajine, migráciou odídencov či pomalším rastom životnej úrovne oproti bohatšiemu západu, ktorý sa prejavuje napríklad aj odriekaním kultúrneho a spoločenského vyžitia v meste v niektorých vrstvách obyvateľov Košíc a okolia.
Nepochybne vnímame ako problém aj cestnú infraštruktúru - pripájací „lievik“ z diaľnice a Ťahanoviec do mesta či potrebu ďalšieho mosta cez Hornád na odbremenenie hlavných ťahov. Intenzívnejší tlak na dokončenie plynulého obchvatu Košíc by rovnako mnohí ocenili.
Nuž a niekoľko rokov obmieľanú polemiku ohľadne racionalizácie miestnej samosprávy a redukcie mestských častí, s prerozdelením kompetencií a jasnou identifikáciou „kto-čo robí“, zrejme tiež môžeme zaradiť k tým problémovejším oblastiam života Košičanov.

Za významné pozitíva Košíc rozhodne považujem „genius loci“ mesta, historicky daná križovatka významných obchodných ciest a blízkosť troch susedných štátov. Rovnako je na mieste spomenúť patriotizmus miestnych a záujem o kultúrny a spoločenský život/rozvoj, bohatú infraštruktúru kultúrnych a umeleckých centier a rôznorodosť ich ponuky. Výrazná akademická úroveň, mozgy v informačných technológiách a potenciál priemyselného ale aj kreatívneho segmentu, aj to si všímajú zahraniční partneri na Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári