BANSKÁ BYSTRICA, KOŠICE. Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) na pracovisku v Banskej Bystrici v utorok schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a obvineným Bohušom Garbárom v kauze poskytovania informácií ruskej tajnej službe.
Súd ho uznal za vinného zo zločinu vyzvedačstva a zločinu brania úplatku.

Dostal podmienku aj peňažný trest
Garbárovi uložil trest odňatia slobody vo výmere troch rokov s podmienečným odkladom a s probačným dohľadom počas skúšobnej doby troch rokov.
Súd mu vymeral aj finančný trest vo výške 15-tisíc eur, trest prepadnutia majetku 1 000 eur a tiež povinnosť zúčastniť sa na troch hlavných pojednávaniach v korupčných kauzách až do vyhlásenia rozsudku.
Národná kriminálna agentúra obvinila v marci 2022 v súvislosti s neoprávneným poskytovaním informácií Rusku bývalého prorektora Vojenskej akadémie v Liptovskom Mikuláši Pavla Bučku a dopisovateľa portálu Hlavné správy Bohuša Garbára.
Podľa policajného prezidenta Štefana Hamrana sa obaja ku skutkom priznali.

Garbár dával Rusom aj prísne tajné informácie
Bohuš Garbár podľa polície zbieral informácie pre príslušníkov ruskej vojenskej rozviedky GRU od apríla 2021.
Jej dôstojníci mali pôsobiť pod krytím diplomatickej misie ruskej ambasády.
Garbár v roku 2021 na konšpiratívnej schôdzke s osobou vystupujúcou pod menom Sergei Solomasov sľúbil vyhľadávať, získavať a vykonávať zber citlivých informácií a utajovaných skutočností týkajúcich sa slovenských bezpečnostných a spravodajských služieb a spolupráce Slovenska, Európskej únie a NATO s Ukrajinskou republikou.
Rovnako aj utajovaných skutočností týkajúcich sa NATO a EÚ či utajovaných správ spravodajských služieb, predkladaných parlamentu, vrátane informácií o kontrašpionážnej činnosti SIS smerujúcej voči "rusky hovoriacim osobám".
Na tento účel dostal tisíc eur.
Medzi informáciami, ktoré poskytol ruskej strane, mali byť aj také, ktoré boli kategorizované ako tajné alebo prísne tajné.
Čo sa našlo u Garbára
U Garbára pri domovej prehliadke polícia zaistila USB kľúče, nosiče, počítače, poznámky o plánoch spojenia, plány o podrobnej schôdzkovej činnosti so spravodajským dôstojníkom ruskej spravodajskej služby GRU, ale aj časť finančných prostriedkov.
Pavel Bučka bol pre ruskú rozviedku činný už od roku 2013.
Bučka, ktorý údajne zbieral a vyzvedal citlivé informácie z prostredia Ozbrojených síl SR aj Severoatlantickej aliancie, podľa Hamrana priznal aj „určitú finančnú čiastku, ktorú prijal".

Reakcie obhajcu Čarnogurského a prokurátora
Obhajca Ján Čarnogurský sa k motivácii svojho klienta poskytovať citlivé informácie odmietol vyjadriť s odvolaním sa na advokátske tajomstvo.
Pripomenul, že Špecializovaný trestný súd mu uložil aj povinnosť zúčastniť sa ako verejnosť na troch hlavných pojednávaniach až do vyhlásenia rozsudku vo veci v trestných konaniach vedených pre trestný čin prijímania úplatku.
"Sudca konštatoval, že dohodnutý podmienečný trest je správny a spravodlivý," reagoval prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.
Odsúdený poskytol dôležité informácie v stupni utajenia "prísne tajné" a "tajné", odkiaľ ich získal, na to prokurátor odmietol odpovedať.
Ak by sa konal súdny proces, v prípade uznania viny by Garbárovi hrozilo väzenie minimálne na štyri a viac rokov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári