Výrazné zdražovanie energií pocítila každá slovenská domácnosť. O to viac sa začalo hovoriť o alternatívnych zdrojoch, teda o takzvanej zelenej energii, ktorá by bola ekologickejšia a zároveň by šetrila financie.
Vhodných príkladov zo zahraničia je viacero, jedným z nich je určite Island, ktorý geotermálnou energiou pokryje dve tretiny jeho energetickej spotreby.
Na pracovnú cestu do tejto ostrovnej krajiny mieri aj tím odborníkov z Fakulty baníctva, ekológie, riadenia a geotechnológií Technickej univerzity v Košiciach.
Jej dekan MICHAL CEHLÁR približuje dôvody ich cesty a zároveň popisuje, aká technológia vyvinutá fakultou Islanďanov zaujíma. Konkrétnejšie sme sa s ním zhovárali aj o využití rôznych druhov zelenej energie na celom východnom Slovensku vrátane fotovoltickej, geotermálnej a veternej energie.
Viac porozprával aj tom, ako možno energeticky využiť odpad a ako možno dosiahnuť, že sa tým neznečisťuje životné prostredie.
V rozhovore sa dočítate
- Prečo sa odborníci z Košíc chystajú na Island a Taiwan
- Aký majú Košice potenciál vo výrobe veternej energie
- Koľko stojí jeden kilometer hĺbenia geotermálneho vrtu
- Čo bude s vrtom v Čižaticiach
- Prečo nie je škoda, ak sa vyrúbu stromy a na ich mieste vznikne fotovoltická elektráreň
- Komu sa oplatí inštalovať si na strechu fotovoltické panely
- Koľko zelenej elektrickej energie bude potrebovať automobilka Volvo a odkiaľ ju vezmeme
- Prečo sa netreba obávať bývania blízko spaľovne
V poslednom čase sa okrem tradičných obnoviteľných zdrojov energie stále viac hovorí o veterných turbínach. Je reálne, že sa u nás o pár rokov dočkáme tohto typu zelenej energie?
- Naša fakulta už robila niekoľko štúdií pre dve automobilky, ktoré vplyvom cien elektrickej energie uvažujú o využívaní veternej energie.
Jednou z tých automobiliek je Volvo?
- Nie. A nemôžem momentálne prezradiť, o ktoré konkrétne ide. Veterné štúdie sú dokončené, teraz je len na investoroch, či do toho pôjdu alebo nie. Ak áno, určite si u nás objednajú aj realizačnú štúdiu na naprojektovanie detailov.

Kde by boli veterné elektrárne najvhodnejšie?
- Nemôžem to bližšie špecifikovať, lebo by to mohlo celý proces zablokovať, časovo predĺžiť a predražiť. Je na investorovi, ktorú lokalitu si vyberie. Vo všeobecnosti možno povedať, že prúdenie vzduchu by tam nemalo byť turbulentné, ale laminárne – pozvoľné, stabilné. Nedá sa povedať, že čím silnejší vietor, tým lepšie.
Predpoklad využitia veterných turbín je v okolí Košíc dosť veľký, ale treba zhodnotiť aj vplyv na životné prostredie – vtáčie územia, Natura 2000, vibrácie, hluk, elektromagnetické žiarenie atď. Ale celkovo máme zvýšený záujem aj o fotovoltické a geotermálne štúdie. Veľkí investori momentálne pozerajú po všetkom.
Odkiaľ máte odozvy?
- V marci sme pozvaní do Taiwanu, ktorý má tiež záujem o to, aby sme im vybudovali geotermálnu elektráreň. O mesiac máme naplánovanú cestu na Island, kde je využívanie geotermálnej energie veľmi rozvinuté a bežné. Sú tak ďaleko ako nikto. Napriek tomu ich zaujíma technológia transformácie elektrickej energie aj do vodíka a jeho ukladanie a spätné využitie, pretože my to máme vyriešené.
Máte to lepšie vyriešené ako na Islande?
- Nie lepšie, my to máme vyriešené ako jediní na svete. Preto môžeme ostatným krajinám radiť a podeliť sa s nimi o svoje know-how. Island má krásne geotermálne zdroje, ktoré sú veľmi blízko pod zemou. Zvyšok sveta má takisto geotermálne zdroje, len ich majú hlbšie. A tá hĺbka znamená investíciu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári