KOŠICE. Novú magnetickú rezonanciu (MR) košickej nemocnice za 1,4 milióna eur už chráni kompletne zrekonštruovaná strecha, ktorá bola v havarijnom stave.
Do pamiatkovo chráneného objektu, v ktorom je moderný prístroj umiestnený, investovali spolu viac ako pol milióna eur.
„Rekonštrukcia strechy III. pavilónu s celkovou plochou 418 m2 bola ukončená pred pár dňami. Keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, realizovala sa v súlade s požiadavkami krajského pamiatkového úradu,“ uviedol riaditeľ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Ľuboslav Beňa s tým, že investíciu vo výške bezmála 190-tisíc hradili hlavne z kapitálových výdavkov ministerstva zdravotníctva.
Storočný pamiatkovo chránený pavilón
Výstavba pavilónu sa začala ešte v roku 1916. Práce ukončili v roku 1924, keď nemocnicu uviedli do prevádzky. Objekt má prakticky 100 rokov.
„Rekonštrukčné práce pri obnove kultúrnej pamiatky sa týkali najmä konštrukcie autentického zachovaného krovu, komínov a klampiarskych prvkov, ktoré majú pamiatkovú a umelecko-remeselnú hodnotu,“ doplnil riaditeľ.
Pri rekonštrukcii odstránili celú pôvodnú keramickú strešnú krytinu - bobrovku a nahradili ju novou. Rovnako sa odstránilo latovanie a časti dreveného krovu, ktoré boli napadnuté hnilobou a hmyzom.
„Práce sme museli realizovať postupne, aby nedošlo k zamoknutiu stavby cez odkryté časti,“ vysvetľuje Radomír Tóth, vedúci oddelenia investičných činností nemocnice.
Demontovali všetky prvky oplechovania. „Potom sa zo všetkých historických prvkov vytvorili kópie. Okrem okrasných žľabových hákov, ktoré boli očistené, ošetrené a spätne namontované,“ pokračuje vedúci oddelenia.
Strecha so strešným plášťom bola obnovená tak, aby lepšie chránila konštrukciu krovu pred poveternostnými vplyvmi.
„Doplnili sme poistnú paropriepustnú kontaktnú hydroizoláciu, vymenili poškodené prvky dreveného krovu a ľanovou fermežou sme natreli vodorovné nosné prvky krovu - väzné trámy a pomúrnice, aby sa zabezpečila čo najdlhšia trvácnosť strešnej konštrukcie,“ dopĺňa Tóth.
Nemenej dôležité podľa neho je, že všetky komíny v pavilóne boli domurované do pôvodnej výšky a tvaru, vrátane osadenia pôvodných betónových komínových dosiek. Klampiarske výrobky boli vyrobené ako kópie pôvodných.

Rekonštrukcia interiéru za 338-tisíc
Pred uvedením nového MR prístroja do prevádzky prešiel historicky chránený objekt aj rozsiahlou vnútornou rekonštrukciou priestorov čakárne a prípravovne pre pacientov a tiež popisovacích miestností, ktoré sú súčasťou tohto moderného pracoviska magnetickej rezonancie.
„Rekonštrukcia a modernizácia interiéru nášho III. pavilónu stála 338-tisíc a bola takisto hradená z kapitálových výdavkov Ministerstva zdravotníctva SR. V rekonštrukcii pamiatkovo chránených 100-ročných pavilónov v areáli na Rastislavovej plánujeme pokračovať,“ dodal riaditeľ nemocnice.
Celkovo tak do pamiatkovo chráneného objektu investovali takmer 530-tisíc.
Moderný MR prístroj, ktorý stál 1,4 milióna eur, slúži už od januára ambulantným aj hospitalizovaným pacientom nemocnice, ale aj pacientom iných zdravotníckych zariadení.
Magnetická rezonancia Magnetom Sola od Siemens Healthineers disponuje najkomplexnejšou technickou výbavou na báze umelej inteligencie na Slovensku.
Je multifunkčná, slúži na vyšetrenie všetkých orgánov. Zariadenie funguje rýchlejšie ako staršie prístroje, čo je pre pacienta i personál komfortnejšie, informovala nemocnica.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári